Victorie în decisiv pentru Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs

Românii, în sferturile turneului de la Doha

Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu au făcut pasul către cele mai bune opt perechi ale turneului de la Doha, după o victorie strălucită, în fața duo-ului Yiu Kwan To/NG Wing Lam (Hong Kong). Meciul a fost decis abia în setul decisive, după ce românii fuseseră conduși cu 1 la 0 și 2 la 1. Din fericire, tricolorii au revenit egalând la 2 și și-au adjudecat setul decisive cu 11 la 4.

În sferturi, perechea din România (loc 9 mondial) se va duela cu echipa japoneză altătuită din Tomokazu Harimoto/Hina Hayata, duo care ocupă, momentan, poziția a doua în ierarhia mondială.

Cea mai notabilă performanță reușită de echipa Szocs/Ionescu s-a consemnat în 2022, la  Campionatele Europene, atunci când cei doi au reușit medalia de argint, la dublu-mixt. Alte două medalii de bronz, tot la europene, au fost obținute în 2012 și 2016.

Din păcate pentru Ovidiu, buzoianul n-a reușit să acceadă în șaisprezecimi, în proba de simplu, traseul său fiind înterupt de suedezul Truls Moregard, unul dintre cei mai buni jucători de pe bătrânul continent. Tenismenul din Buzău a reușit să câștige un singur set, primul al întâlnirii, fiind învins în cele din urmă cu 3 la 1 (11-9, 2-11, 6-11, 8-11).