Trei puncte prețioase în contul Gloriei

După o victorie la limită cu Mioveni

Etapa a 7-a a fost de bun augur pentru Gloria, care a obținut o victorie importantă în economia promovării. Buzoienii s-au impus cu 1 la 0, acasă, cu Mioveni, rămânând în continuare singura echipă neînvinsă din play-off.

După o primă repriză în care cea mai mare ocazie a aparținut oaspeților, după un șut în bară a lui Trașcu, Gloria a deschis scorul aproape imediat după reluare, prin Chică-Roșă. Bomberul Buzăului s-a aflat la locul potrivit în momentul potrivit, reușind să împingă balonul în plasă, după ce Benzar șutase, din șase metri, în blocaj.

Gloria mai putea puncta o dată, dar șutul expediat de Dumitru în minutul 62 a șters bara din stânga lui Croitoru.

S-a terminat 1-0 pentru Gloria care cu 45 de puncte se menține pe locul IV. Trupa buzoiană încheie cele trei jocuri consecutive de acasă cu 7 puncte acumulate și se distanțează la cinci de Csikszereda, după ce ciucanii au capotat pe teren propriu, cu Unirea lui Mihalcea.

În etapa a 8-a, antepenultima din play-off, Gloria va juca în deplasare, la Șelimbăr, vineri, de la 17.00.

Mai multe detalii și reacții de după meci, în ediția de marți a cotidianului OPINIA