Primul meci, prima victorie! Francezul Leo Renaud-David, strălucitor în primul joc la HC Buzău!

• HC Buzău – Dunărea Călărași 21-20 (10-8)

Start perfect pentru echipa masculină de handbal, în turneul de sală de la Sf. Gheorghe, care programează, în aceste zile, primele trei etape din noul sezon al Ligii Naționale! În primul joc, HC Buzău a întâlnit-o pe Dunărea Călărași, formație în fața căreia buzoienii nu s-au simțit bine niciodată. De data aceasta, lucrurile au stat altfel! Noua echipă pe care muntenegreanul Pero Milosevic vrea să o pună pe picioare la Buzău s-a trezit repede din primii doi pumni, iar Renaud-David și Mironescu au restabilit egalitatea, 2-2 (5). Francezul transferat în această vară din Spania și din Liga Campionilor avea tirul reglat și a marcat, la foc automat, trei goluri conse­cutive cu care buzoienii au egalat din nou în minutul 17, 5-5. Bejinariu, Mironescu, Milosevici jr și din nou Renaud-David cu alte două reușite au asigurat apoi Buzăului un avantaj permanent până la pauză: 10-8! După pauză, Milosevic a simțit exact ce-i trebuie echipei sale, iar la rampă a ieșit iranianul Allahkaram Esteki, care avea să marcheze de patru ori, reușite în momente cheie ale jocului, când Dunărea amenința să întoarcă situația în favoarea ei. De altfel, un alt moment de cumpănă a fost în minutul 48, când călărășenii aveau un avantaj de trei goluri, 17-14. Finalul i-a aparținut francezului Leo Renaud David, un transfer extraordinar reușit de buzoieni, care a marcat de trei ori la rând și a asigurat Buzăului o victorie la limită, 21-20, și primele trei puncte într-un campionat ce se anunță infernal.

HC Buzău: Mohsen Baba­sa­fari, Bogdan Manole – Leo Renaud-David (9), Allahkaram Esteki (4), Liviu Mironescu (3), Vuk Milosevic (2), Andrei Bejinariu (2), Zamfir Dumitrana (1), Cătălin Scarlat, Shahoo Nosrati, Călin Hossu, George Roșca. Antrenor: Pero Milosevic

Azi, de la 14.30: HC Buzău – Minaur Baia Mare

Niciun moment de respiro pentru handbaliștii buzoieni, care, la nici 24 de ore după meciul cu Dunărea Călărași, revin pe teren pentru a doua partidă din cadrul turneului de la Sf. Gheorghe. De la ora 14.00, în Sala ,,Kati Szabo”, HC Buzău o va înfrunta pe Minaur Baia Mare care a debutat, la rândul ei, cu o victorie în noul campionat, 28-23 cu CSM Vaslui. O altă partidă foarte complicată pentru echipa buzoiană, poate cea mai dificilă a turneului.

Liga Națională, Etapa a 2-a, 16 septembrie:

Sala Polivalentă Sf. ­Gheor­ghe:

• ora 11.00: CSM Bacău – Dunărea Călărași
  • ora 13.30: CSM Vaslui – Politehnica Timișoara
  • ora 16.00: CSU Suceava – CSM Făgăraș
  • ora 18.25: CSM Focșani – Dinamo București (TVR 1)

Sala Kati Szabo Sf. Gheorghe:

• ora 12.00: CSM Botoșani – Dobrogea Sud Constanța
  • ora 14.30: HC Buzău – Minaur Baia Mare
  • ora 17.00: Potaissa Turda – Steaua București (TVR 2)
  • ora 19.30: CSM București – CSM Reșița

Marți, în primele meciuri disputate până la închiderea ediției, s-au înregistrat următoarele rezultate:

• Minaur Baia Mare – CSM Vaslui 28-23
  • CSM Reșița – CSM Focșani 15-22
  • Dunărea Călărași – HC Buzău 20-21
  • Steaua București – CSU Suceava 24-24
  • Dobrogea Sud Constanța – CSM Bacău 22 – 19.