Prestație cenușie, puncte irosite aiurea

• Gloria Buzău – Activ Ploiești 27-27 (13-10)

Surpriză neplăcută produsă de Gloria joi, la reluarea Ligii Naționale de handbal feminin! Echipa buzoiană nu a reușit să treacă de penultima clasată, nou-promovata Activ Ploieș­ti, într-un meci disputat în Sala Polivalentă din Capitală, în etapa a 8-a a campionatului! Parcă în continuarea ultimelor minute ale precedentei dispute, cu SCM Rm. Vâlcea, echipa buzoiană nu a avut argumente să depășească o formație modestă, dar ambițioasă, care s-a agățat cu dinții și a căutat să ­pro­fite la maxim de orice acțiune la poarta Gloriei. Buzoiencele, poate la cel mai slab joc din ultima perioadă, fără soluții, lipsite de inspirație în atac și cu găuri mari în defensivă, au intrat de la început prost în meci, dar și-au revenit în finalul primei reprize, pe care au încheiat-o în avantaj, 13-10. La fel de rău însă au luat startul și în partea secundă, când adversarele au reușit să egaleze, după trei reușite consecutive. A marcat însă și Gloria de patru ori la rând și se părea că lucrurile reintră pe un făgaș normal. Nu s-a întâmplat deloc așa! Activ a continuat să hărțuiască o echipă buzoiană din ce în ce mai în afara jocului și avea conducerea pe tabelă, 25-24, cu patru minute înainte de final!

Chiar și după un astfel de chin, Gloria își putea adjudeca în ultimele momente cele trei puncte. Cu 30 de secunde înainte de final scorul era egal, 26-26, Buzăul a cerut time-out, urmat de golul Adei Moldovan, când mai erau 15 secunde. A fost apoi rândul Activului să ia time-out, iar la ultimul atac echipa ploieșteană a obținut o aruncare de la 9 metri. Timpul de joc expirase, Loredana Vartic și-a asumat ultima execuție a partidei și a înscris un gol aproape imposibil pentru un egal, 27-27, pe care nu-l anticipa poate nici cel mai pesimist suporter al Gloriei!  Următoarea partidă a handbalistelor lui Ovidiu Mihăilă este programată miercurea viitoare, tot în Sala Polivalentă și tot împotriva unei nou-promovate, CSM Galați.

Gloria Buzău: Iordache, Polocoșer – Moldovan – 5 goluri, Janjusevic (5), Livrinikj (5), Condurache (3), Simion (2), Rotaru (2), Klikovac (2), Petrovic (2), Subțirică (1), Munteanu, Petruș, Mărginean, Mora­ru, Ilie. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

• HC Zalău a stat

Partidele SCM Rm. Vâlcea – Dunărea Brăila și SCM Craiova – Rapid București s-au disputat după închiderea ediției