Marina Baboi, un loc 5 şi două locuri 6 în finalele balcanice

Marina Baboi a terminat în afara podiumului toate cele trei finale în care a alergat, în week-end, în cadrul Campionatelor Balcanice de atletism seniori de la Craiova. Asta, în condiţiile în care a avut de înfruntat adversare extrem de puternice, foste campioane sau vicecampioane europene şi mondiale.

La 100 de metri, Marina s-a clasat pe locul 6, cu un timp de 11,86 s, titlul balcanic revenindu-i israeliencei Diana Vaisman (11,34 s). Podiumul a fost completat de grecoaica Rafailia Chatziriga-Spanoudak (11,53 s) şi de sârboaica Milana Tirnanic (11,70 s).

La ştafeta de 4x 100 de metri, unde Marina a fost ultimul schimb, România s-a clasat pe locul 5, după Grecia, Austria, Israel şi Serbia.

La 200 de metri, Marina a terminat iarăşi pe locul 6, cu 24,44 s. Învingătoare a fost grecoaica Rafailia Chatziriga-Spanoudak (23,55 s), urmată pe podium de cipriota Olivia Fotopoulou (23,62 s) şi de austriaca Magdalena Lindner (24,11 s).

România a cucerit 19 medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru seniori desfăşurate la Craiova, opt de aur, cinci de argint şi șase de bronz, locul 2 în clasamentul final pe naţiuni după Grecia (8-6-9) şi înaintea Turciei (6-6-10), Serbiei (5-3-2), Ucrainei (4-6-0), Sloveniei (3-1-2) şi Austriei (2-2-2). Marina Baboi se întoarce la Craiova la sfârşitul acestei săptămâni pentru a participa la Campionatele Naţionale.