Cel mai bun joc, victorie mare! Locul 7 la finalul campionatului

HC Buzău – CSM București 30-26 (14-12)

Super-victorie obținută de HC Buzău ieri după-amiază, în Sala Dinamo din Capitală, în penultima etapă a campionatului, din ultimul turneu al Ligii Naționale de handbal masculin. După una dintre cele mai bune evoluții din actuala stagiune, handbaliștii buzoieni au reușit să depășească una dintre forțele campionatului, ocupanta locului 4, CSM București. Strălucitori în ofensivă, cu toată artileria grea în formă, dar și cu o defensivă ce a funcționat aproape perfect, ,,lupii” au pus imediat stăpânire pe joc, iar Dumitrana, Renaud-David și Milosevic jr. au fost principalii marcatori în 30 de minute de clasă: 14-12! HC Buzău a impus același ritm susținut și după pauză, iar echipa fostului ei antrenor, Eliodor Voica, n-a avut soluții. Băieții lui Pero Milosevic, cu același Dumitrana principală gură de foc, s-au distanțat, ajungând la un neverosimil, poate, ecart de șapte goluri cu cinci minute înainte de final, 30-23. Finalul a aparținut CSM, care a marcat de trei ori la rând. S-a terminat 30-26, iar HC Buzău va încheia pe locul 7 cel mai bun sezon de la promovarea în Liga Națională!

Marcatori HC Buzău: Zamfir Dumitrana – 8 goluri, Leo Renaud-David (5), Predrag Vujadinovic (5), Vuk Milosevic (4), Shahoo Nosrati (2), Ionuț Broască (2), Liviu Mironescu (2), Allahkaram Esteki (2).

Cea mai clară victorie: HC Buzău – CSM Reșița 35-21

În așteptarea duelurilor de foc cu CSM București și Dobrogea Sud Constanța, HC Buzău și-a făcut încălzirea cu deja re­trogradata CSM Reșița, sâmbătă, în Sala Dinamo, în primul meci al ultimului turneu al Ligii Naționale masculine. Evident, nu se putea pune decât problema diferenței de scor, iar în final echipa buzoiană a obținut cea mai categorică victorie din campionat. După un relativ echilibru în prima parte, în care formația bănățeană a încercat să opună o oarecare rezistență (15-10), filmul s-a rupt după pauză, când ,,lupii” au pus toate tunurile pe reduta Reșiței, care s-a prăbușit total: nu mai puțin de 20 de reușite în aceste ultime 30 de minute pentru trupa lui Pero Milosevic, pentru o diferență uriașă: 35-21!

HC Buzău: Babasafari, Manole, Mihai – Dumitrana  (5 goluri), Mironescu (5), Vujadinovic (5), Broască (4), Vuk Milosevic (4), Esteki (3), Renaud- David (2), Roșca (2), Anton (2), Bejinariu (1), Nosrati (1), Pelidija (1), Scarlat. Antrenor: Pero Milosevic.

Dinamo, campioană! Clarificări la baraj și retrogradare

Înaintea ultimei etape, puține necunoscute au mai rămas de clarificat în liga băieților. Dinamo București își continuă dominația absolută în handbalul masculin românesc, cucerind al cincilea titlu consecutiv, care ar fi putut fi chiar al șaselea dacă sezonul precedent n-ar fi fost întrerupt de pandemie, iar FRF nu ar fi declarat-o campioană. Certitudini sunt și în subsolul clasamentului, unde CSM Făgăraș, CSM Reșița și CSM Botoșani sunt cele trei echipe care au retrogradat direct (a patra este considerată Dunărea Călărași, retrasă din campionat în iarnă). În același timp, la barajul pentru promovare / menținere în Liga Națională merg CSM Bacău și CSU Suceava, urmând ca din liga secundă să li se alăture Universitatea Cluj și CSU Pitești.

Final-spectacol: HC Buzău – Dobrogea Constanța, azi, de la 13.10

HC Buzău își încheie parcursul din campionat cu un super-meci, programat astăzi, de la 13.10, în Sala Rapid. O partidă în care miza o reprezintă, pentru constănțeni, locul din clasament, ei având nevoie de victorie pentru a spera să treacă pe locul 2, în fața Potaissei Turda. După victoria de aseară, ,,lupii” sunt siguri de locul 7, la o eventuală egalitate de puncte cu Minaur Baia Mare fiind dezavantajați de rezultatele directe.