Handbaliștii buzoieni, deja în alertă

• CSM Bacău – HC Buzău 29-28 (16-11)

HC Buzău a rămas fără victorie în noul sezon al Ligii Naționale și după etapa a 3-a. După un egal la debut, la Reșița, a urmat eșecul de la Sala Sporturilor cu CSM Focșani, pentru ca, sâmbătă, elevii lui Eliodor Voica să simtă din nou gustul amar al înfrângerii în deplasarea de la Bacău, una dintre suprizele acestui start de campionat.

Partida din Moldova a fost echilibrată doar în primele 10 minute, după care băcăuanii au preluat inițiativa și n-au mai ceda­t-o până la final. Cu toate acestea, gazdele au trăit periculos finalul de meci, buzoienii apropiindu-se la un gol în ultimul minut. Bacăul a avut avut cinci goluri avans la pauză, 16-11, însă Buzăul a reușit să se apropie la două goluri în primele 10 minute ale reprizei secunde.

De notat că echipa băcăuană a evoluat la un moment dat în doar trei jucători de câmp, însă buzoienii n-au speculat momentul favorabil. În minutul 58 era 29-25, dar moldovenii au început să nu mai fie la fel de concentrați, iar Buzăul s-a apropiat la un singur gol. A fost însă prea târziu pentru un punct, iar acum urmează un meci foarte important, sâmbătă, de la ora 16,00, la Sala Sporturilor, împotriva nou promovatei CSM Vaslui.

De remarcat că, la această partidă, potrivit unui anunț al clubului buzoian, în onoarea militarului Ciprian Polschi, căzut la datorie în Afganistan, toți militarii din Garnizoana Buzău au accesul gratuit.

Marcatori HC Buzău: Alin Șania – 6 goluri, Liviu Mironescu – 5 goluri, Shahoo Nosrati – 5 puncte, Andrei Bejinariu – 4 goluri, Zamfir Dumitrana – 3 goluri, George Roșca – 2 goluri, Alex Tălmaciu, Andrei Grasu și Marius Anton – câte 1 gol