Thriller la final de an

HC remizează în Sala Apollo cu CSM

HC Buzău încheie anul pe poziția a 6-a a Ligii Naționale, după ce a remizat, în deplasare, cu CSM București. Meciul a fost unul extrem de echilibrat, diferența dintre cele două combatante fiind de maxim 3 goluri, pe întreaga durată a partidei.

S-a mers cap la cap în prima repriză, atât buzoienii, cât și gazdele nereușind să controleze jocul.  Komok i-a ținut pe „lupi” în meci, cu câteva parade absolut halucinante, însă pe faza de atac s-au comis destule erori. Buzăul s-a distanțat la trei goluri în minutul 28, după reușita lui Armanu Jr, însă la pauză diferența era de doar două lungimi, 17-19.

În partea secundă, bucureștenii au întors, au condus cu 27 la 24 și se părea că trupa lui Eliodor Voica, fost antrenor la HC, se va impune în cele din urmă. N-a fost așa, din fericire. Haita a revenit, a egalat la 27, ba chiar a condus pe final, 30 la 29 și 31-30. Minutele de final au respectat scenariul tip carusel, capitolinii revenind și distanțându-se la plus 2, însă Buzăul a egalat, din nou, prin două goluri ale lui Barros, cel mai bun om al meciului. Cu patru secunde înainte de final, s-a cerut time-out pe atacul nostru, însă n-a mai fost timp de golul victoriei. S-a încheiat 34-34, un punct care, sperăm, va fi folositor pentru Buzău.

• HC Buzău: Komok, Crăciunescu, Tcaciuc – Barros 9, Dumitrana 5, Broască 4, Mitic 4, Mosic 4, Malasinskas 3, Anton 2, Armanu 1, Mitrovic 1, Păunescu 1, Sadovyi, Bejinariu, Ivancenco. Antrenor: Gabriel Armanu.

După meciul de la București, HC rămâne pe 6, nemaiputând fi ajunsă de Știința Bacău, cu toate că moldovenii au un meci în minus. Este cea mai bună clasare din scurta istorie a trupei buzoiene în Liga Zimbrilor, la final de an.

1. CS Dinamo Bucureşti 42 puncte (14 jocuri)
  2. CS Minaur Baia Mare 32 (14)
  3. CSM Constanţa 31 (13)
  4. CSM Bucureşti 26 (14)
  5. AHC Potaissa Turda 23 (13)
  6. ACS HC Buzău 23 (14)

Pentru „lupi”, urmează o pauză de aproape două luni, primul meci din 2024 fiind programat abia la începutul lui februarie, acasă, cu Minaur. Până la reunire, băieții lui Gabriel Armanu au destul timp să se bucure de o stagiune de toamnă de excepție, interval de timp în care s-au bătut de la egal la egal cu mai toți granzii din handbalul autohton.