De-a șoarecele cu pisica: Gloria Buzău – CSM Galați 29-20 (13-10)

Victorie la scor obținută de handbalistele Gloriei miercuri, în Sala Polivalentă din Capitală, în etapa a 9-a a Ligii Naționale de handbal feminin. Adversara, nou-promovata CSM Galați, a fost o pradă ușoară pentru echipa buzoiană, care s-a impus în final la o diferență categorică, 29-20!

Prima repriză a fost ceva mai echilibrată, în care gălățencele au încercat să rămână cât mai aproape de Gloria, strategie care, parțial, le-a și reușit, intrând la pauză cu un handicap de numai trei goluri, 13-10 pentru fetele lui Ovidiu Mihăilă.

Filmul s-a rupt după pauză, când Gloria a pus stăpânire complet pe joc, iar Galațiul s-a prăbușit sub loviturile repetate ale adversarelor. Buzoiencele au tot mărit diferența de pe tabelă, cu un maxim de 10 goluri în ultimele minute, o diferență ce nu s-a mai redus decât cu un gol la final: 29-20!

Janjusevic și Rotaru, cu câte 5 goluri, au fost principalele marcatoare ale echipei buzoiene.

Amănunte de la această partidă în ediția print a cotidianului OPINIA, de joi, 4 februarie.