A doua victorie pentru HC Buzău în turneul 2 al Ligii Naționale! Zamfir Dumitrana, din nou MVP

• HC Buzău – CSU Suceava 30-24 (19-11)

După înfrângerea de miercuri, asumată, cu Dinamo, HC Buzău a redevenit echipa care a impresionat în startul acestui sezon, în care are deja patru victorii în primele șapte etape! Joi, în meciul cu numărul 4 din turneul 2 al Ligii Naționale de la Sf. Gheorghe, echipa buzoiană nu i-a lăsat nicio șansă nou-promovatei din Suceava, care a avut resurse pentru a se opune băieților lui Pero Milosevic doar în primele minute. Nosrati, Milosevic jr. și Leo Renaud David, cu câte două reușite fiecare, au anticipat parcă explozia lui Dumitrana, care avea să străpungă poarta adversă de nu mai puțin de 9 ori până la pauză, și asta doar în partea a doua a primei reprize! Esteki, cu o „dublă” în același minut (28) și Renaud David au asigurat Buzăului o diferență categorică la pauză: 19-11! O diferență care a început să crească odată cu startul reprizei a doua, cu un maxim de 10 goluri (24-14, 25-15) după primele zece minute.

Din acel moment, iureșul la poarta Sucevei a început să-și mai piardă din intensitate, dar buzoienii tot au păstrat un avans constant de 7-8 goluri.

S-a terminat 30-24, cu HC Buzău obținând una dintre cele mai categorice și lipsite de emoții victorii de la promovarea în Liga Națională!

Vineri este din nou pauză în turneul de la Sf. Gheorghe. În ultimele două meciuri, sâmbătă, de la ora 18.15, HC Buzău – Potaissa Turda și duminică, de la ora 16.00, HC Buzău – CSM Vaslui.

HC Buzău: Babasafari, Manole – Dumitrana (12), Renaud-David (5), Vuk Milosevic (4), Esteki (4), Nosrati (3), Mironescu (1), Bejinariu (1), Scarlat, Roșca, Hossu, Alexandru, Oprea, Anton. Antrenor: Pero Milosevic

Liga Națională, Etapa a 7-a:

• Steaua București – CSM Reșița 28-22
  • HC Buzău – CSU Suceava 30-24
  • Potaissa Turda – CSM Vaslui 34-29
  • Politehnica Timișoara – CSM București – joi seară
  • Minaur Baia Mare – Dobrogea Sud Constanța – joi seară
  • CSM Făgăraș – CSM Botoșani 10-0 (“masa verde”)
  • Dunărea Călărași – CSM Focșani 10-0 (“masa verde”)
  • Dinamo București – CSM Bacău 10-0 (“masa verde”)

1. DINAMO 21 p.
  2. Steaua 20 p.
  3. Constanța 18 p.
  4. Potaissa 15 p.
  5. CSM București 15 p.
  6. Minaur 15 p.