Atleții Gloriei, medaliați la Naționalele de juniori II

SCM Gloria Buzău a participat cu cinci sportivi la Campionatul Național de atletism pentru juniori II, competiție găzduită de Sala “Lia Manoliu” din Capitală. Concursul a reprezentat un nou prilej pentru atleții Gloriei de a-și trece în palmares alte două noi medalii. Astfel, Lucian Ștefu a ocupat locul al doilea în proba de 3.000 metri (9,02/s), în timp Mihai Ilii s-a clasat pe locul al treilea la săritura în înălțime (1,85 m).

Alți doi atleți au obținut rezultate mulțumitoare, în opinia antrenorilor Cucu Riki și Petrică Păun. George Dinu a terminat pe locurile 5 și 6 în probele de 800 metri și, ­res­pectiv, 1.500 metri, iar Cătălin Albu s-a clasat în proba de aruncare a greutății pe locul șase. Aceste rezultate vin în completarea celui obținut de Marius Bîră, câștigător al titlului național la aruncarea greutății, la juniori I, elevul lui Gheorghe Hîrjoi reușind un rezultat de 17,46 metri.