Europa, pentru al doilea an la rând! Gloria, din nou în EHF European League

Handbalistele buzoiene au rezolvat problema ­cali­ficării în Europa încă de la primul meci din cadrul ultimului turneu al Ligii Naționale, disputat luni, la prânz, în Sala Polivalentă din Capitală, împotriva ocupantei locului secund, Minaur Baia Mare. Gloria a câștigat la limită, 26-25, și a obținut cele trei puncte de care mai avea nevoie pentru a încheia pe locul 4, poziție din care va ataca următorul sezon al cupelor europene, în preliminariile EHF European League. Partida de luni n-a semănat deloc cu cea din tur, disputată chiar la Baia Mare și pierdută la scor de echipa buzoiană. De data aceasta, mult mai echilibrată, cu cele două formații împăr­țindu-și, pe rând, perioa­dele în care au avut avantaj. O cădere a Minaurului în debutul părții secunde a făcut ca, de la 13-13 (minutul 33), să se ajungă la 19-14 pentru Gloria (minutul 38). Minaur a mai revenit la 21 egal (minutul 51), dar finalul a aparținut fetelor lui Ovi­diu Mihăilă! În sezonul trecut, la debutul absolut în cupele europene, Gloria a fost depășită, în turul 3 preli­minar din EHF European League, de franțuzoaicele de la Nantes, echipă care avea să câștige, la final, trofeul!

Gloria Buzău: Alina Iordache, Andreea Polocoșer – Andela Janjusevic – 8 goluri, Ana Maria Iuganu (6), Carmen Stoleru (4),  Marija Petrovic (3), Ana Maria Simion (3), Alina Ilie (2), Alexandra Subțirică, Andreea Rotaru, Diana Munteanu, Raluca Petruș, Elena Livrinikj, Andreea Mărginean. Antrenor: Ovi­diu Mihăilă

Înfrângere cu Bistrița. Azi, final cu Brăila

Gloria a pierdut, ieri după-amiază, meciul 2 din ultimul turneu al Ligii Naționale de handbal ­fe­minin. Într-o partidă fără importanță pentru niciuna dintre echipe, disputată în Sala Polivalentă din Capitală, buzoiencele au cedat la limită, scor 28-29, în fața celeilalte ,,Glorii” din primul eșalon, cea din Bistrița. Sârboaica Andela Janjusevic a confirmat încă o dată forma excelentă din acest final de sezon și a marcat de opt ori în poarta ardelencelor. Astăzi, de la ora 12.00, în direct pe TVR 2, în ultimul meci din turneul din Capitală, dar și al sezonului 2020-2021, Gloria o va întâlni, tot în Sala Polivalentă, pe Dunărea Brăila.