Ce chin, ce jale: Gloria Buzău – Activ Ploieşti 27-27 (13-10)!

Greu de crezut, dar Gloria nu a reuşit să treacă de penultima clasată, nou-promovata Activ Ploieşti, într-un meci disputat miercuri dimineaţă, în Sala Polivalentă din Capitală, în etapa a 8-a a Ligii Naţionale! Parcă în continuarea ultimelor minute ale precedentei dispute, cu SCM Rm. Vâlcea, echipa buzoiană nu a avut argumente să depăşească o formaţie modestă, dar ambiţioasă, care s-a agăţat cu dinţii şi a căutat să profite la maxim de orice acţiune la poarta Gloriei.

Buzoiencele, poate la cel mai slab joc din ultima perioadă, fără soluţii, lipsite de inspiraţie în atac şi cu găuri mari în defensivă au intrat de la început prost în meci, dar şi-au revenit în finalul primei reprize, pe care au încheiat-o în avantaj, 13-10. La fel de rău însă au luat startul şi în partea secundă, când adversarele au reuşit să egaleze, după trei reuşite consecutive. A marcat însă şi Gloria de patru ori la rând şi se părea că lucrurile reintră pe un făgaş normal. Nu s-a întâmplat deloc aşa! Activ a continuat să hărţuiască o echipă buzoiană din ce în ce mai în afara jocului. Chiar şi după un astfel de chin, Gloria îşi putea adjudeca în ultimele secunde cele trei puncte. Ada Moldovan a înscris pentru 27-26 cu şapte secunde înainte de final, dar verdictul l-a dat Loredana Vartic, pentru un egal, 27-27, pe care nu-l anticipa poate nici cel mai pesimist suporter al Gloriei.

Principalele marcatoare ale echipei buzoiene în meciul de miercuri au fost Elena Livrinikj, cu 6 goluri şi Andela Janjusevic, cu 5 reuşite.

Cu 13 puncte, Gloria a rămas, deocamdată, pe locul 5 şi va disputa următoarea partidă miercurea viitoare, tot în Sala Polivalentă şi tot împotriva unei nou-promovate, CSM Galaţi.