Se înmulțesc eșecurile pentru handbalistele Gloriei

• Corona Brașov – SCM Gloria Buzău 23-18 (11-9)

Gloria a uitat să mai câștige în Liga Națională de handbal feminin. Handba­listele buzoience au ajuns la cea de-a treia înfrângere consecutivă, cedând, așa cum era poate de așteptat, în deplasarea de la Brașov, contra Coronei. Un meci împotriva ocupantei locului 3 și una dintre cele mai puternice formații din campionat era oricum dificil, dar a devenit și mai complicat din momentul în care s-a aflat că antrenorul Romeo Ilie nu se poate baza pe două dintre jucătoarele de bază, Dziyana Ilyna și Alina Ilie. Cu toate acestea, buzoiencele au început curajos partida de sub Tâmpa, iar după primele 10 minute se aflau în avantaj, 3-2.

Corona a revenit și a preluat controlul partidei, fără însă o presiune foarte mare la poarta oaspetelor, dovadă și scorul, care a oscilat până la pauză între o diferență de un gol sau două în favoarea gazdelor, 11-9 fiind rezultatul afișat pe tabelă după primele 30 de minute. De la vestiare va ieși o echipă buzoiană de nerecunoscut. Reușitele în poarta Brașovului devin tot mai rare și mai mult rodul întâmplării, iar Corona face ce vrea pe teren. Până la o diferență clară n-a mai fost decât un pas, scorul luând proporții și devenind rușinos pentru buzoience: 20-11 (min. 46) ori 23-14 (min. 53).

Pe final însă, și Corona a mai slăbit ritmul, iar „dublele” semnate de Laura Leahu și Carmen Stoleru au făcut ca diferența să fie ceva mai rezonabilă: 23-18. Gloria a rămas cu 20 de puncte, dar a coborât pe locul 10, la egalitate de puncte cu Dunărea Brăila, ocupanta primei poziții de baraj. Nici următoarea partidă nu se anunță de bun augur pentru elevele lui Romeo Ilie, care vor evolua tot în deplasare, la Craiova, sâmbătă, 6 aprilie.

Marcatoare SCM Gloria Buzău: Marija Gedroit, Ana Maria Simion, Carmen Stoleru și Laura Leahu – câte 3 goluri, Yulia Khavronina și Alexandra Subțirică – câte 2 goluri, Diana Predoi și Andreea Mărginean – câte un gol