SCM Gloria se bate pentru promovarea în Liga 1 la volei masculin

Performanţă remarcabilă pentru echipa masculină de volei de la SCM Gloria. La doar un singur an de la înfiinţarea secţiei, echipa buzoiană se află la un pas de promovarea în primul eşalon, Divizia A1, mai având de trecut doar un singur obstacol, un turneu programat la jumătatea lunii viitoare. Elevii lui Răzvan Parpală şi-au asigurat prezenţa în ultimul act al luptei pentru promovare după ce au câştigat la pas turneul play-off al Diviziei A2, Seria Est, găzduit la sfârşitul săptămânii trecute de Sala Sporturilor din Buzău.

Alături de Gloria, au mai participat Rapid Bucureşti, ştiinţa Bucureşti şi CSU Suceava. În primul joc, unul practic fără istoric, volei­baliştii buzoieni s-au impus categoric în faţa formaţiei din Suceava, ceva mai echilibrat a fost meciul al doilea, cu Ştiinţa Bucureşti, câştigat, de asemenea, la 0, în urma căruia s-a şi obţinut deja calificarea la turneul de promovare, şi tot la zero a fost adjudecat şi meciul trei, împotriva Rapidului.

Primele două clasate, SCM Gloria Buzău şi Ra­pid Bucureşti, s-au calificat la turneul final de promovare în Liga 1, care va avea loc în perioada 12-14 aprilie. Acolo vor întâlni cele două echipe calificate din seria Vest: CSU UV Timişoara şi Volei Club Zalău 2015.