Marina Baboi, gânduri pentru Europenele de la Glasgow

Marina Baboi a fost una dintre protagonistele Campionatelor Naționale universitare de atletism indoor de la Bacău, desfășurate la sfârșitul săptămânii trecute. La prima participare din carieră la o astfel de competiție, ca studentă a Universității „Ovidius” din Constanța, sprintera buzoiană a câștigat cursa de 60 de metri cu un timp, 7,39 s, care a reprezentat un nou record universitar și, tot­odată, i-a adus Marinei calificarea la Campionatele Europe de seniori indoor de la Glasgow, din perioada 1-3 martie.

După cursa de la Bacău, Marina a oferit un scurt interviu pentru site-ul Fe­derației Române de Atletism, în care a vorbit despre așteptările pe care le are de la competiția din Scoția: „Având în vedere că a fost prima competiție din 2019, pot să spun că a ieșit foarte bine. Sincer, nu mă așteptam să scot un timp atât de bun, mai ales că am avut parte de adversare foarte puternice. Pentru mine este extraordinar că m-am calificat la Europene. Sper la o clasare cât mai bună în proba de 60 de metri și vreau să îmi îmbunătețesc recordul personal de 7,36 secunde”. Până la Europenele de la Glasgow, Marina Baboi va participa, pe 6-7 februarie, la Campionatele Naționale de seniori și tineret indoor.