Victorie firească în finalul turneului ardelean. Ce urmează pentru HC Buzău

HC Buzău – CSM Botoșani 29-25 (17-10)

HC Buzău a încheiat cu o victorie logică turneul Ligii Naționale, etapele 25-27, disputat la Turda și Cluj Napoca. Ieri dimineață, în Sala ,,Horia Demian”, handbaliștii buzoieni au întâlnit ulti­ma clasată, CSM Botoșani, formație deja retrogradată, iar cele trei puncte au venit firesc, după ce, în tur, s-a consumat una din marile surprize ale campionatului, cele două terminând la egalitate, pentru ceea ce avea să fie singurul punct al Botoșaniului din actuala stagiune! Ieri, moldovenii au condus în startul partidei și s-au distanțat la un neverosimil 5-1 după aproa­pe șapte minute! Din fericire, echipa buzoiană și-a revenit rapid și a pus stăpânire pe joc, iar într-un interval de 11 minute, în care adversarii n-au mai nimerit poarta, s-a desprins la 12-6. Până la pauză, buzoienii au continuat să facă legea pe teren, iar după 30 de minute scorul reflecta exact realitatea: 17-10! Un avans maxim de 11 goluri s-a consemnat în debutul părții secunde (23-12), după care nivelul și concentrarea au scăzut considerabil, iar ultima clasată a înscris la foc automat, într-un final în care au mai rămas doar 4 goluri diferență, 29-25, suficient pentru cele 3 puncte.

Marcatori HC Buzău: Florin Bejinariu – (6 goluri), Shahoo Nosrati (5), Ionuț Broască (5), Zamfir Dumitrana (4), Allahkaram Esteki (4), Admir Pelidija (2), Bogdan Manole (1), Vuk Milosevic (1), Marius Anton (1).

Ultimul turneu al Ligii Naționale, în Capitală

Următorul turneu și ultimul al Ligii Naționale de handbal masculin are loc în Capitală, în sălile Rapid și Dinamo, în perioada 8-11 mai, când echipa buzoiană le va întâlni, în ordine, pe CSM Reșița, CSM București și Dobrogea Sud Constanța, după următorul program:

• Sâmbătă, 8 mai, ora 10.15, Sala Dinamo: HC Buzău – CSM Reșița
  • Luni, 10 mai, ora 15.50, Sala Dinamo: HC Buzău – CSM București (TVR 2)
  • Marți, 11 mai, ora 13.10, Sala Rapid: HC Buzău – Dobrogea Sud Constanța