Victorie cu nimeni în ultimul amical. Urmează Hermannstadt, momentul adevărului

FC Buzău a pus punct meciurilor amicale din această vară cu un test susținut sâmbătă seară, în Crâng, împotriva divizionarei a treia Șomuz Fălticeni. În fața unui adversar venit la Buzău cu un lot format majoritar din juniori, antrenorul buzoienilor, Cristi Pustai, a avut posibilitatea să facă ultimele reglaje înaintea startului în campionat, care se va produce sâmbătă, la Mediaș, împotriva lui FC Hermann­stadt. Formația din Fălticeni nu a pus nicio ­pro­blemă gazdelor, care au deschis scorul încă din minutul 4, după reușita lui Tudor Oltean. În minutul 10 era deja 3-0, după golurile marcate de Kamil Wiktorski (8) și Adrian Chică Roșă (10), scor care avea să se mențină până la pauză. În partea secundă, Chică-Roșă a mai înscris de trei ori, în minutele 47, 75 și 78, iar câte o dată au marcat și Alexandru Munteanu (53), Gheorghe Andronic (82) și Dumitru Rogac (90), pentru un 9-0 care nu lasă loc niciunui comentariu.

FC Buzău: Relu Stoian – Bogdan Oteliță, Sebastian Ghinga, Kamil Wiktorski, Călin Toma – John Mondragon, Alin Cîrstocea, Cristian Ciobanu, Serge Ekollo – Tudor Oltean, Adrian Chică-Roșă. Au mai intrat: Dragoș Horeboiu – Alexandru Munteanu, Ariel Lopez, Ciprian Petre, ­Ghe­orghe Andronic, Alexandru Neacșu, Pablo Gaitan. Antrenor: Cristi Pustai

Argentinianul Pablo Gaitan, ultimul transfer la FC Buzău

La amicalul de sâmbătă cu Șomuz Fălticeni și-a făcut debutul pentru FC Buzău și argentinianul Pablo Gaitan. Acesta a evoluat în această primă­vară la Poli Iași, în Liga I, unde a bifat 12 prezențe și un total de 640 de minute și a marcat un gol. Mijlocașul central, în vârstă de 28 de ani, a evoluat în primii ani ai carierei la formațiile argentiniene Atletico de Rafaela și Union de Sunchales, iar din 2019 s-a transferat la echipa paraguayană de primă ligă General Diaz, pentru care a marcat 3 goluri în 39 de me­ciuri.

Hermannstadt – FC Buzău se vede la TV!

Federația Română de Fotbal și televiziunile dețină­toare ale drepturilor TV pentru Liga a 2-a au stabilit programul primei etape a eșalonului secund, care va debuta sâmbătă. Noua echipă a Buzăului va putea fi urmărită de suporteri chiar la debut, meciul inaugural cu FC Hermannstadt urmând a fi transmis în direct sâmbătă, de la ora 13.30, pe Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport. Primul meci televizat al noii ediții de campionat a eșalonului secund va fi cel dintre Petrolul și Poli Iași, în aceeași zi, de la ora 11.00.