Unii cu ratările, alții cu victoria! Metalul, blocată în drumul spre podium

• Metalul Buzău – CS Tunari 0-1 (0-0)

Podiumul a rămas interzis pentru Metalul după un meci care a devoalat prin excelență fața nedreaptă a fotbalului. Să ai aproape zece ocazii însemnate, dintre care două bare, și să pierzi în urma unei faze fixe, nu se întâmplă des dar, din păcate, cu o astfel de situație s-a confruntat Metalul sâmbătă, pe sintetic, în confruntarea cu CS Tunari, când o victorie ar fi propulsat echipa buzoiană pe podiumul seriei a 4-a. Metalul a controlat partida din start și agitație mai mare, ce avea să se transforme până în final într-un circ de prost gust, a fost mai mult pe banca tehnică a ilfovenilor decât în teren. Pe acest fond, a apărut șutul lui Zamfirescu (24), blocat de portarul Isvoranu, poate cel mai bun om al Tunariului. Dar prima mare șansă a venit în minutul 34, când Alin Iacob a luat la țintă bara după o combinație rapidă cu Pavel în marginea careului. A mai trimis periculos și Ispir (40), dar Isvoranu a fost la post. Fără gol la pauză. Și partea a doua a început la fel, cu o lovitură liberă ­executată de Zamfirescu, puțin peste poartă (51). Tunariul și-a arătat pentru prima dată cu adevărat colții la faza următoare, când Ghenovici a trimis un șut de la 25 de metri care a explodat în transversală (52)! În replică, o altă nouă mare ocazie a Metalului a fost ratată de Zamfirescu, care a scăpat singur spre poarta adversă, însă Isvoranu a respins incredibil (70)! Și pentru că, scuzați clișeul, jocul greșeală așteaptă, Ghenovici a transformat o lovitură liberă cam de la 20 de metri la­te­ral dreapta, pe lângă un zid cumva poziționat greșit, dar nici Mișu nu a fost foarte inspirat. Cum spunea­m, circul de pe banca oaspeților a devenit chiar grotesc, iar principalul Odoroabă a fost, în sfârșit, trimis în tribune (85). Și totuși, în primul minut al prelungirilor, Me­talul ar fi putut salva un punct, dar ziua neagră n-a­vea cum să se încheie altfel decât cu încă o bară, nime­rită de Pavel…

Metalul, acum pe locul 5, va rămâne pe sintetic și pentru etapa următoare – sâmbătă, 27 martie, ora 15.00, când o va întâlni pe FC Voluntari 2.

Metalul: Mișu – Șt. Păun (68 Androne; 88 Bardaș), Mihăeș, Șt. Nedelcu, Spătaru – R. Tănase, Ispir, D. Stan, Zamfirescu – A. Iacob, A. Pavel. Antrenor: Vali Stan

10. Balotești 1 p.

Drum degeaba: Liești – Rm. Sărat 5-0 (2-0)

Poate că victoria cu mari emoții, obținută prin­tr-un penalty în ultimul minut, în fața ultimei clasate, Sportul Chiscani, cu o etapă înainte, nu a fost o întâmplare. În prima deplasare a sezonului de primăvară, CSM Rm. Sărat a făcut un simplu act de prezență pe terenul gălățenilor de la Sporting. Într-o partidă fără istoric, gazdele s-au impus cu scorul de 5-0, goluri marcate de Iancu (26), Voicu (32), Ad. Grigoraș (60, 71) și Mucuță (87). Tot împotriva unei echipe gălățene și tot în deplasare, la Valea Mărului, vor evolua râmnicenii și etapa viitoare –sâmbătă, 27 martie, ora 15.00.