Trei puncte cu emoții. HC Buzău se menține în Top 8 în Liga Națională

HC Buzău – CSM Bacău 29-28 (15-11)

HC Buzău a obținut prima victorie în meciul al doilea din turneul ardelean al Ligii Naționale, care se desfășoară în aceste zile la Turda și la Cluj-Napoca! Handbaliștii buzoieni au trecut la limită de CSM Bacău, într-un final cu mari emoții, în partida disputată ieri la prânz în Sala ,,Horia Demian” din Cluj-Napoca. În fața unei echipe resuscitate odată cu veni­rea pe bancă a lui Sandu Iacob, echipa buzoiană s-a aflat tot timpul la condu­cerea jocului. Buzăul a început perfect partida și a înscris din toate pozițiile, cu o diferență maximă de 5 goluri, înregistrată după primul sfert de oră (9-4, 10-5), dar care a fost înregistrată de mai multe ori pe parcursul celor 60 de minute. Un avans liniștitor a fost și la pauză, 15-11. La reluarea jocului însă, Ba­căul a început să-și arate tot mai mult colții. A pornit într-o cursă de urmărire ce avea să o apropie la doar un singur gol de ,,lupi”, 20-21, cu un sfert de oră înainte de final, dar și 21-22, când s-a intrat în ultimele 10 minute. Destul cât partida să se complice pentru băieții lui Pero Milosevic. Totuși, patru reușite la rând semnate de Mironescu, Bejinariu și Nosrati (2) au refăcut un avans de 5 goluri, 26-21, în minutul 56, apoi 27-22, un minut mai târziu. O serie însă incre­dibilă, cu Bujor și Crnog­lavac marcând la foc automat, au apropiat din nou echipa băcăuană la un singur gol, 27-28, când mai erau mai puțin de două minute din joc! Tensiune maximă, cu adversarii sperând să salveze măcar un punct, însă era minutul 59.20 când Allahkaram Esteki a marcat pentru 29-27 și totul era jucat, chiar dacă Bacăul a avut ultimul cuvânt, dar aruncarea de la 7 metri a lui Crnoglavac n-a mai contat.

Marcatori HC Buzău: Florin Bejinariu – 6 goluri, Leo Renaud-David (6), Liviu Mironescu (5), Shahoo Nosrati (3), Zamfir Dumitrana (3), Vuk Milosevic (3), Admir Pelidija (1), Predrag Vujadinovic (1), Allahkaram Esteki (1)

• ora 13.15: CSM Făgă­raș – Minaur Baia Mare
  • ora 15.50: Potaissa Turda – CSM București (TVR 2)
  • ora 16.00: CSM Bacău – CSM Focșani
  • ora 18.25: Steaua București – Politehnica Timi­șoara
  • Dinamo București stă

Azi, de la 10.15: HC Buzău – CSM Botoșani

HC Buzău încheie turne­ul ardelean tot cu un meci în Sala Sporturilor ,,Horia Demian” din Cluj Napoca, contând pentru etapa a 27-a. De la ora 10.15, echipa buzoiană o va întâlni pe CSM Botoșani, ultima clasată și deja ­re­trogradată din Liga Națională. Partida din această dimineață, prima a zilei, poate fi urmărită pe platforma de livestrea­ming a Federației Române de Handbal, https://tv.frh.ro.