Spectacol în absența mizei: Viitorul Tg. Jiu – Gloria Buzău 2-4!

Gloria a avut cel mai bun start posibil în Grupa B de play-out a ligii secunde. Fotbaliștii buzoieni au reușit o primă victorie în această parte a doua a campionatului, sâmbătă, pe terenul Viitorului Tg. Jiu. Echipa din Crâng a profitat la maxim de degringolada din tabăra gorjeană, formație care pare să fi sufe­rit un șoc din cauza ratării incredibile a prezenței în play-off, fiind părăsită, în plus, de antrenorul Flavius Stoi­can chiar înaintea me­ciului cu Gloria. Jucătorii lui Ilie Stan au marcat de două ori până la pauză, Chică-Roșă (22) și C. Petre (45+2). Gloria și-a mărit avantajul după reușita lui Ghinga (57), dar gazdele au redus din diferență, 1-3, în minutul 69, după ce Darius Buia a marcat din penalty. Oaspeții au refăcut ­dife­rența de trei goluri în ­mi­nutul 76, grație acțiunii finalizate de moldoveanul Andronic, dar gorjenii au fost cei care au stabilit scorul final, după reușita din prelungiri a aceluiași Darius Buia: 2-4!

Gloria: R. Stoian – Pîrvulescu, Vîrtej, Ghinga, C. Toma – Balgiu, Perju (87 Stăiculescu), Cr. Ciobanu (87 Iul. Roșu), Tucaliuc (81 Socol), C. Petre (70 Andronic), Chică-Roșă (70 Iurcu). Antrenor: Ilie Stan

Gloria va sta etapa următoare și va evolua din nou miercuri, 14 aprilie, în runda a 3-a, intermediară, în Crâng, împotriva Unirii Slobozia.