Remiză în Ghencea în ultimul amical al iernii

• Steaua București – Gloria Buzău 2-2 (2-2)

Gloria a încheiat cu o remiză ultima partidă de verificare din seria ­meciu­rilor-test programate în această iarnă, totodată și cel mai tare duel din amicale. Joi, în Complexul Ghencea, fotbaliștii buzoieni au întâlnit-o pe CSA Steaua, prima clasată din seria a 4-a a Ligii a 3-a. Steliștii au deschis scorul în minutul 14, chiar prin reușita fostului atacant din Crâng, Bogdan Chipirliu. Cristian Ciobanu a restabilit egalitatea pentru Gloria în minutul 25, însă ,,militarii” au preluat din nou conducerea un minut mai târ­ziu, prin golului Alexandru Zaharia. În minutul 37, Iulian Roșu a marcat pentru 2-2, stabilind, totodată, și scorul final.

Gloria Buzău: R. Stoian – Pîrvulescu, Ghinga, C. Toma, G. Nedelea – Balgiu, Pațurcă, Iul. Roșu, Gh. Andronic, Cr. Ciobanu – Iurcu. Rezerve: Chică Roșă, Gh. Anton, Tucaliuc, Vîrtej. Antrenor: Ilie Stan

În precedentele șase meciuri amicale ale iernii, Gloria a trecut cu 3-1 de CSM Rm. Sărat, cu 1-0 de Oțelul Galați, cu 6-0 de Astra 2 Giurgiu, cu 2-1 de Dacia Brăila și cu 2-1 de Foresta Suceava și a fost învinsă, 2-3, de CS Afumați.

Liga a 2-a se va relua la sfârșitul săptămânii viitoare, când Gloria o va întâlni în deplasare pe ASU Politehnica Timișoara.