Puncte vitale, cu glonțul pe la ureche

Gloria Buzău – Minaur Baia Mare 28-27 (13-12)

E clar, Gloria respiră din nou fără aparate, iar Romeo Ilie a fost remediul potrivit după episodul ,,Mioveni”. Sigur, nu este chiar totul în regulă, dar până acum procentajul lui Ilie este maxim, iar la orizont se prefigurează încă o victorie. Cu sufletul la gură s-a trăit meciul precedent de la Zalău, un thriller a fost și miercuri seară, la Sala Sporturilor, împotriva Minaurului din Baia Mare. O echipă în suferință în campionat, care nu o duce prea bine nici în Europa și care venea la Buzău să-și panseze rănile. A început mai bine, cu două goluri rapide, dar Gloria a întors la fel de repede, într-un interval de șase minute în care Minaur n-a mai găsit drumul spre poartă. Cu doar trei momente în care au fost egalate, la 3, la 4 și la 12, fetele lui Romeo Ilie au rămas la conducere toată repriza, pe care au și încheiat-o în avantaj, 13-12. Gloria a revenit pe teren cu aceeași determinare, iar avantajul s-a mărit constant, ajungând și la 5 goluri, 26-21, minutul 53, ultima dată în meci. Minaur și-a dat seama de pericol și a încercat să mai salveze ceva și chiar s-a apropiat la un gol, 26-27, cu trei minute înainte de final, după reușita Cristinei Laslo! Finalul a sărit în aer, Shteriova a înscris pentru 28-26, apoi Tănăsie a mai lovit o dată. Apoi proteste vehemente din tabăra oaspe­telor, care au acuzat ,,furtul” a 13 secunde, dar tabela a rămas neclintită: 28-27! Trei puncte super-importante, care mențin Gloria în lupta pentru o nouă participare europeană.

Gloria: Batinovic – 1 gol, Mîrcă-Olariu, Nenezic – Czeczi (7), Shteriova (7), Savu (3), A. Ilie (3), Rotaru (2), Stoleru (2), Zamfirescu (1), Harabagiu (1), Vasileus­kaya (1), Moroianu, Samson. Antrenor: Romeo Ilie

Baia Mare: Enache, Pandzic – Lavko – 10 golu­ri, Tănasie (5), Burlachenko (3), Severin (3), Laslo (2), Zych (1), Fujita (1), Popa (1), Polocoșer (1), Cioca, Kerekes, de Souza, Țîrle. Antrenor: Raul Fotonea

Trebuie să fie o formalitate: Știința – Gloria, sâmbătă, de la 15.30

Gloria încheie prima parte a campionatului cu o misiune relativ simplă. Sâmbătă, de la 15.30, în ultima etapă a turului Ligii Naționale, în Sala Rapid din Capitală, echipa buzoiană va întâlni penultima clasată, Știința București. Împotriva unei formații deja condamnate, cele trei puncte sunt obligatorii și, cu siguranță, vor fi și bifate de fetele lui Romeo Ilie.