N-a fost loc de victorie. Gloria pierde acasă, în fața oltencelor

Este clar, la Gloria mai este mult de muncă până ca echipa să redevină ceea ce era acum două-trei sezoane. După șapte etape, Buzăul e abia pe 7, cu nouă puncte și doar trei victorii, poziție călduță, dar departe de obiectiv.

Meciul de sâmbătă, cu Craiova, lasă loc pentru concluzii, atât pentru fani, cât și pentru conducerea tehnică. Gloria a fost la înălțime doar în primele 25 de minute, interval de timp în care jocul a fost echilibrat, atât gazdele, cât și oaspetele, schimbându-se la conducere. Golul Katarinei Slezak, pe contraatac, într-un moment în care Buzăul evolua cu un om în minus, a rupt echilibrul, craiovencele înscriind de cinci ori consecutiv fără să primească. Rezultatul era deja în pericol, fetele lui Daniel Anca și-au pierdut luciditatea, încercând să dreagă repede momentul speculat de adversare, însă jocul n-a fost pe măsura dorinței. La pauză, oltencele intrau în avantaj, 16-13, și mai era loc de speranță.

După revenirea de la cabine, tot oaspetele au fost mai bune.  Gloria a ratat pe bandă rulantă, iar oltencele, evident, au speculat cam tot ce era de speculat, spre stupoarea tuturor celor prezenți în sală. În minutul 52, meciul era deja încheiat, ecartul mărindu-se la 8 goluri, după reușita Dejanei Milosavljevic. Ce a urmat a fost cu adevărat un chin, întrucât mai toată lumea realizase că Buzăul va pierde. Din nou. Nici măcar anunțurile crainicilor nu au mai fost entuziaste. La final, un 23 la 29, după un meci la startul căruia, cel puțin pe hârtie și în viziunea bookmakerilor, Gloria fusese favorită. Din păcate, trebuie să dăm Cezarului ce merită, subliniind că oltencele s-au impus cu justețe, ajutate, ce-i drept, și de gazde, care au ratat din toate pozițiile

Nicoleta Papp și Ana Maria Iuganu au fost principalele marcatoare de la Buzău, ambele cu câte șase goluri. Remarcabil, dar nu în sensul bun, este procentajul cât se poate de slab al Dziyanei Ilyna, altă dată un volume-shooter de succes, două reușite din nouă aruncări.

Este, poate, prea devreme pentru concluzii, după doar șapte etape scurse din Liga Florilor. Totuși, cel puțin la nivel de rezultate, Buzăul nu livrează, deocamdată, în meciurile cu echipele tari. În ceea ce privește jocul, nu este datoria noastră de a ne pronunța. Analizele cad în sarcina oamenilor din conducerea tehnică, ei având destul de puțin timp la dispoziție pentru a identifica ce a funcționat și ce nu.

Etapa viitoare, Gloria se va deplasa la Zalău, echipă care, deși se află sub noi în clasament, și-a vândut foarte scump pielea până acum, jucând bine cu echipe de top precum Bistrița, Râmnicu Vâlcea și Brăila.