Medalie jubiliară „Episcopul Dionisie Romano” pentru directorul Seminarului, aflat în prag de pensionare

Încheierea anului școlar la Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din municipiul Buzău a însemnat un moment deosebit din viață nu numai pentru absolvenți, ci și pentru directorul instituției, Gheorghe Sava-Popa. Acesta urmează să se pensioneze și a fost omagiat pentru rodnica sa activitate didactică de mai bine de 40 de ani la Seminarul Teologic din Buzău, pe care l-a condus în calitate de director din anul 1998 și până în prezent.
Potrivit site-ului Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, părintelui director i s-au adresat mulțumiri pentru eforturile depuse în vederea formării tinerelor vlăstare ale Bisericii, împreună cu medalia jubiliară „Episcopul Dionisie Romano” din partea Ierarhului locului.
Alături de conducerea școlii teologice buzoiene, cadrele didactice, elevii și părinții acestora, la eveniment au participat pr. Marian Gegea, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, care a transmis mesajul de binecuvântare al Întâistătătorului Eparhiei Buzăului și Vrancei. De asemenea, a mai fost prezent și pr. Dan Necula, consilier eparhial la Sectorul Învățământ și activități cu tineretul, tot ca delegat ai Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian.
Pr. prof. dr. Gheorghe Sava-Popa, directorul Seminarului din Buzău, a făcut o prezentare a modului în care a decurs anul școlar 2022-2023, evidențiind realizările elevilor care, sub îndrumarea dascălilor, au obținut rezultate deosebite la învățătură, la olimpiadele și concursurile școlare, ori s-au implicat în diferite proiecte educaționale.



