Lider nemilos, victime în serie

Gloria Buzău – SCM Rm. Vâlcea 33-28 (13-12)

Gloria a răpus cel de-al şaselea obstacol la rând, astfel că începutul de sezon de vis a continuat pentru echipa buzoiană şi după meciul cu SCM Rm. Vâlcea, contând pentru etapa a 6-a, disputat miercuri seară, la Sala Sporturilor.

După o primă repriză echilibrată, buzoiencele s-au desprins la șapte goluri în minutul 45 (24-17), vâlcencele au revenit, dar Daniela De Jong a aruncat pe lângă poarta goală la 29-26 pentru gazde în minutul 56, ratând ocazia de a veni la minus 2. Cu Raluca Kelemen în formă mare între buturi, Gloria a marcat apoi de trei ori la rând şi a avut un final fără emoţii: 33-28.

Cu şase victorii din şase partide, Gloria s-a reinstalat în fotoliul de lider absolut al Ligii Naţionale şi se poate gândi deja la marea provocare spaniolă, de sâmbătă, când are de apărat un singur gol în faţa echipei din Malaga, pentru calificarea în turul 3 preliminar al EHF European League, ultimul înaintea grupelor.

În Liga Naţională, până la startul Europenelor, mai este programată o singură etapă, în care Gloria o va întâlni în deplasare pe SCM Craiova, duminică, 23 octombrie, ora 15.45, pe Pro Arena. După aceea, campionatul va fi întrerupt până pe 4 decembrie.

• GLORIA: Batinovic, Kelemen – 1 gol – Harabagiu (5), Iuganu (5), Ilyina (5), Petrovic (5), Moroianu (3), Burlachenko (2), Blazevic (2), Czeczi (2), Vasileuskaya (2), A. Ilie (1), Zamfirescu. Antrenor: Adrian Chiruţ
  • SCM RM. VÂLCEA: Hosu, Roch – Glibko – 6 goluri, Elghaoui (5), De Jong (5), Fujita (3), Levchenko (3), Coman (2), Hansson (2), Lupei (1), Asanin (1), Băcăoanu, Dăscălete. Antrenor: Bent Dahl.