Încă un titlu național pentru Marina Baboi

Buzoianca, cea mai rapidă din țară pe 200 de metri

Marina Baboi a pierdut, deja, șirul medaliilor obținute la nivel național, fiind în mod constant cea mai bună sprinteră din România în ultimii ani. Buzoianca a devenit, a câta oară?, campioană națională, după ce a câștigat proba de 200 de metri la Campionatul Național de Seniori și Tineret U23, eveniment desfășurat la Craiova. În proba de 100 de metri, Baboi s-a clasat a doua, fiind depășită de Maria Valer Bisericescu.

În cadrul aceleiași competiții, Ioana Baciu Plăvan, sportivă legitimată la Gloria, s-a clasat pe poziția a doua la aruncarea suliței.

Peter Herman, de asemenea de la SCM Gloria, a ratat la mustață podiumul, venind al patrulea în proba de 5000 de metri.

Competiția a adunat la start peste 250 de sportivi, 106 la feminin, 163 la masculin, reprezentând 82 de cluburi  din întreaga țară. Pentru amatorii de statistici, a fost vorba de cea de-a 109-a ediție la masculin, a 98-a la feminin și a 43-a la nivel de tineret.