luni, 30 noiembrie 2020

Gloria, tur de forță în următoarea săptămână

Gloria Buzău – Viitorul Tg. Jiu sâmbătă, de la ora 11.00

Aproape de jumătatea sezonului regulat, în subsolul clasamentului, cu puține puncte față de așteptările inițiale și, ca tacâmul să fie complet, și confruntată, mai nou, cu infecțiile cu coro­na­virus, Gloria este obligată să strângă rândurile înaintea unei săptămâni plină de evenimente.

Pe buzoieni îi așteaptă o serie de trei jocuri în intervalul sâmbătă-miercuri-sâmbătă, serie care începe în Crâng cu partida împotriva Viitorului Tg. Jiu, în etapa a 9-a. Lipsită de aportul antrenorului Ilie Stan, a căpitanului Ghinga și a unui alt titular, Perju, cu toții în izolare după ce au fost testați pozitiv, echipa buzoiană are parte, totuși, de un moral bun, după două victorii, la Călărași, în runda precedentă și la Însurăței, cu Dacia Brăila, în turul 4 al Cupei României. Și adversara de sâmbătă, Viitorul Tg. Jiu, a evoluat miercuri în Cupă și s-a calificat abia după prelungiri în fața Victoriei Dăești, un mic avantaj, așadar, pentru buzoieni, care pot profita de eventuala oboseală a gorjenilor.

Secundul Robert Panduru va conduce echipa de pe bancă, în absența lui Ilie Stan. În funcție de rezultatul retestării, antrenorul Gloriei ar putea reveni alături de echipă la restanța de miercuri, din Crâng, cu Csikszereda Miercurea Ciuc.

Liga a 2-a, Etapa a 9-a, program:

Sâmbătă, 24 octombrie, ora 11.00:

  • Aerostar Bacău – Comuna Recea
  • ASU Politehnica Timișoara – CSM Slatina
  • Gloria Buzău – Viitorul Tg. Jiu
  • Unirea Slobozia – Dunărea Călărași
  • Metaloglobus – Csikszereda
  • Pandurii Tg. Jiu – Ripensia Timișoara
  • Turris Tr. Măgurele – CSM Slatina

Sâmbătă, 24 octombrie, ora 11.30:

  • Concordia Chiajna – Farul Constanța

Duminică, 25 octombrie, ora 15.00:

  • Petrolul Ploiești – FC U Craiova

Luni, 26 octombrie, ora 18.00:

  • CS Mioveni – Universitatea Cluj
  • CSM Reșița stă

Clasament

  1. FC U CRAIOVA 17 p.
  2. Metaloglobus 16 p.
  3. ”U” Cluj 14 p.
  4. ASU Politehnica 14 p.
  5. Petrolul 13 p.
  6. Rapid 13 p.
  7. Slobozia 13 p.
  8. Tr. Măgurele 12 p.
  9. Călărași 12 p.
  10. CS Mioveni 10 p.
  11. Farul 10 p.
  12. Chiajna 9 p.
  13. SCM Gloria 9 p.
  14. CSM Reșița 8 p.
  15. Csikszereda 7 p.
  16. Viitorul Tg. Jiu 7 p.
  17. CSM Slatina 6 p.
  18. Ripensia 6 p.
  19. Comuna Recea 4 p.
  20. Aerostar 3 p.
  21. Pandurii 3 p.

loading...
error: Content is protected !!