Gloria, speranțe de play-off după victoria cu Slobozia. Mihalcea a acuzat arbitrajul

Gloria a obținut sâmbă­tă, în Crâng, prima victorie de la reluarea competiției, 2-0 în fața Unirii Slobozia, goluri marcate de Cosmin Tucaliuc, în minutul 8, din penalty, și de Ionuț Dinu, în minutul 63, care a marcat în propria poartă. La final, deși nu a contestat justețea victoriei buzoiene, antre­norul oaspeților, Adrian Mihalcea, a acuzat arbitrajul, mai exact o fază petrecută în minutul 65, când centralul a anulat un gol echipei sale, pe motiv de fault la portar. ,,E o greșeală la 2-0, poate reintram în meci, dar meciul nu l-am pierdut pe greșelile arbitrilor. Practic, noi am făcut cadouri fazele din care ei au înscris. Eu nu mă refer la greșelile de arbitraj ca la greșeli intenționate. Nu fac referire la altceva. Sunt centrali, tind să ajungă și ei în Liga 1 și ar trebui mai multă atenție”, a spus Mihalcea pentru liga2.ro. Cu trei etape înaintea finalului sezonului ­re­gulat, din care ultima va sta, Gloria se află la două puncte distanță de locul 6, ultimul de play-off. Etapa următoare, sâmbătă, echipa buzoiană va evolua în deplasare cu Metaloglobus București.

GLORIA BUZĂU – UNIREA SLOBOZIA 2-0 (1-0)

Gloria: R. Stoian – Pîrvulescu, Vîrtej, Perju, C. Toma, Balgiu, Pațurcă (64 Iul. Roșu), Cr. Ciobanu (88 Poștoarcă), Tucaliuc (64 Nedelea), Chică-Roșă (59 Iurcu), C. Petre. Antrenor: Ilie Stan

Slobozia: Gurău – R. Ghiță, Vl. Suciu (84 Ozkara), Ibrian, Trucă, B. Vasile (32 I. Dinu), Trașcu, Danciu (84 M. Ciobanu), S. Diarra, Ad. Moldovan (46 Afalna), Răduca (70 Adăscăliței). Antrenor: Adrian Mihalcea

• Au marcat: Tucaliuc 8 (pen); I. Dinu 63 (ag)
  • Arbitru: Vladimir Nagy (Mihăceni – Alba)