Gloria noastră, mai bună decât Gloria lor!

• Gloria Buzău – Gloria Bistrița 23-22 (11-9)

Scenariu cu repetiție în meciurile Gloriei, pus în scenă și aseară, în partida cu ,,omologa” din Bistrița, disputată în Sepsi Arena din Sf. Gheorghe în etapa a 14-a, penultima din tur în Liga Națională de handbal feminin. Buzoiencele s-au impus din nou la limită, 23-22, a patra victorie consecutivă obținută într-o asemenea manieră în ultimele cinci etape, după cele cu Zalău, Rapid și Slatina! Practic, doar eșecul la scor de la Baia Mare, cu Minaur, din etapa precedentă, a ieșit din tiparul ultimelor rezultate. Așa cum era de așteptat și de data aceasta, Buzăul și Bistrița, la primul meci după demiterea lui Horațiu Pașca, au oferit o dispută pasionantă. Ardelencelor le-a aparținut mai bine de jumătate din prima repriză, conduse în teren de fosta favorită a publicului buzoian, belarusa Dziana Ilyna. Însă, după două reușite rapide ale Anei Maria Iuganu, Buzăul a preluat conducerea, 8-7 (min. 23), pe care nu a mai cedat-o până la pauză, 11-9. Gloria și-a păstrat ridicat nivelul și după pauză, când a continuat să dicteze ritmul, distanțându-se la o dife­rență maximă de patru goluri, 20-16, în minutul 53. Dar partida nu era jucată. Laura Pristăvița a marcat și a redus diferența la un gol cu 45 de secunde înainte de final (21-22), însă sârboaica Janjusevic a marcat golul izbăvitor pentru echipa buzoiană la capătul unui atac prelungit. Reușita din ultima secundă a Nataliei Vasileuskaya n-a mai contat: s-a terminat 23-22, o victorie care cimentează și mai mult poziția a patra în clasament a Gloriei, cu o etapă înainte de finalul turului. În următoarea etapă, miercuri, 7 aprilie, în Sala Polivalentă din Capitală, echipa buzoiană o va întâlni pe Dunărea Brăila.

Gloria Buzău: Iordache, Polocoșer – Iuganu (10 goluri), Janjusevic (5), Rotaru (2), Stoleru (2), Subțirică (2), Petruș (1), Ilie (1), Mun­teanu, Simion, Klikovac, Petrovic. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Reacții de la partida de aseară, de la Sf. Gheorghe, în OPINIA de mâine.