Gloria, cu șansa a doua la Călărași

• Dunărea Călărași – Gloria Buzău, sâmbătă, de la ora 11.00

Gloria revine în campionat după două săptămâni de pauză, fotbaliștii lui Ilie Stan fiind nevoiți să stea etapa trecută, când ar fi trebuit s-o întâlnească în Crâng pe Csikszereda Miercurea Ciuc, partidă amânată după ce mai mulți jucători ciucani au fost testați pozitiv. În aceeași situație se află însă și adversara de sâmbătă a Gloriei, și Dunărea Călărași luând o pauză forțată din cauza situației generată de infecția cu coronavirus la ASU Politehnica Timișoara, echipa cu care ar fi trebuit să joace. Astfel, și Gloria, și Dunărea, au avut timp în plus să pregătească această partidă, una care găsește cele două echipe cu stări de spirit diferite.

Călărășenii sunt sus în clasament, pe locul 5, având doar o singură înfrângere, și aceea pe terenul liderului din Craiova, și în rest patru victorii, în timp ce buzoienii, după două eșecuri la rând, cu Reșița, în Crâng, și la Timișoara, cu Ripensia, au coborât până pe locul 15.

În campionatul trecut s-a jucat doar partida tur dintre cele două echipe, în Crâng, câștigată de Gloria cu 3-1.