Gimnastul Gabriel Burtănete, cel mai bun săritor al sezonului în Cupa Mondială Challenge

Patru gimnaşti români – Ana Maria Bărbosu, Andreea Preda, Andrei Muntean, Gabriel Burtănete şi Răzvan Marc – au participat la Mersin, în Turcia, la ultima etapă de Cupă Mondială Challenge, însoţiţi de antrenorii Lucian Sandu, Marius Berbecar şi Marius Urzică, unde au fost prezenţi peste 90 de gimnaşti din 25 de ţări. În frunte cu buzoianul Gabriel Burtănete care, pe lângă medalia de aur de la sărituri, a primit şi trofeul pentru cel mai bun gimnast de la sărituri, „tricolorii” au avut o prestaţie excelentă în Turcia, câştigând șapte medalii, din care patru de aur, una de argint şi două de bronz:

Ana Maria Bărbosu a avut din nou evoluţii foarte bune, câştigând trei medalii de aur: la paralele-13.600, la bârnă-13.950 şi la sol-12.900;

• Gabriel Burtănete a câştigat medalia de aur la sărituri după două sărituri notate cu 14.750 şi 14.700, media de 14.725, o medie foarte mare, primind şi trofeul pentru cel mai bun gimnast la sărituri la Cupa Mondială Challenge de la Mersin, 2022; s-a clasat pe locul al 7-lea la paralele-13.900;

• Andreea Preda a câştigat medalia de argint la sol-12.650 şi pe cea de bronz la bârnă-12.600 şi s-a clasat pe locul al 8-lea la paralele-12.250;

• Andrei Muntean a câştigat medalia de bronz la paralele-14.400, s-a clasat pe locul al 4-lea la inele-13.850 şi pe locul al 6-lea la sol-13.800;

• Răzvan Marc s-a clasat pe locul al 5-lea la bară fixă-13.550 şi pe locul al 6-lea la inele-12.700.

Concursul de la Mersin a fost ultimul test pentru gimnaştii români înaintea Campionatelor Mondiale de la Liverpool, competiţie ce va avea loc între 29 octombrie şi 6 noiembrie.