Eșec fără replică: HC Buzău – Potaissa Turda 26-33 (13-14)

Înfrângere greu de digerat suferită vineri seară de HC Buzău în al treilea meci din cadrul turneului Ligii Naționale de handbal masculin de la Cluj Napoca. Echipa buzoiană a cedat la scor, 26-33, partida disputată împotriva Potaissei Turda, ocupanta locului secund.

Au fost două reprize complet diferite în meciul găzduit de Sala “Horia Demian”. Prima, în care diferența dintre cele două echipe a fost insesizabilă și în care replica buzoienilor a fost consistentă, iar nivelul ridicat. Ba chiar, în unele momente, Buzăul a avut și avantaj, iar după primele 30 de minute Turda nu s-a putut distanța la mai mult de un gol, 14-13.

Partea a doua a fost de coșmar pentru HC Buzău. În fața unei echipei turdene dezlănțuite, băieții lui Pero Milosevic nu au mai putut ține pasul, iar Potaissa a obținut trei puncte lejere, la un scor ce nu lasă loc niciunui comentariu: 33-26!

Ionuț Broască și Leo Renaud-David, cu câte 5 goluri, au fost principalii marcatori ai echipei buzoiene, în timp ce de la Potaissa Georgian Ghiță a fost de neoprit, 11 goluri!

În urma acestui eșec, HC Buzău a coborât pe locul 9 și va disputa următorul și ultimul meci din acest turneu duminică, de la 14.15, împotriva lui CSM Vaslui.