Impact violent! HC Buzău, fără replică în fața locului 2 din Liga Națională

• HC Buzău – Potaissa Turda 26-33 (13-14)

Scenariu respectat la literă în privința participării handbaliștilor de la HC Buzău la turneul Ligii Naționale de la Cluj Napoca. După Dinamo, campioana ultimilor cinci ani și lidera la zi, și Potaissa Turda, ocupanta locului secund, a fost o adversară ce s-a dovedit a fi peste pu­terile actuale ale formației buzoiene, în meciul disputat vineri seară, în Sala ,,Horia Demian”. Au fost două reprize complet diferite, prima, în care diferența dintre cele două echipe a fost insesizabilă și în care replica buzoienilor a fost consistentă, iar nivelul jocului, ridicat. Ba chiar, în unele momente, Buzăul a avut și avantaj, iar după primele 30 de minute Turda nu s-a putut distanța la mai mult de un gol, 14-13. Partea a doua a fost de coșmar pentru HC Buzău. În fața unei echipei turdene dezlănțuite, băieții lui Pero Milosevic nu au mai putut ține pasul, iar Potaissa a obținut trei puncte lejere, la un scor ce nu lasă loc niciunui comenta­riu: 33-26! La ora închiderii ediției, HC Buzău bifase în turneul de la Cluj Napoca o victorie logică împotriva lui CSU Suceava, rezultat așteptat și ieri după-amiază, contra Vasluiu­lui, în ultima reprezentație clujeană.

– marcatori HC Buzău: Ionuț Broască – 5 goluri, Leo Renaud-David – 5 goluri, Liviu Mironescu (4), Florin Bejinariu (3), Admir Pelidija (2), Marius Anton (2), Shahoo Nosrati (1), George Roșca (1), Predrag Vujadinovic (1), Allahka­ram Esteki (1), Alin Oprea (1)