Dinamo și restul lumii. Eșec ,,în grafic” pentru HC Buzău

• HC Buzău – Dinamo București 20-25 (10-13)

Niciun fel de suspans în cel mai greu meci pe care HC Buzău îl are în turneul Ligii Naționale de handbal masculin care se desfășoară în aceste zile la Cluj-Napoca, cu patru etape, 21-24, în program. Dinamo, adversara de marți seară a handbaliștilor buzoieni în partida contând pentru etapa a 21-a, este, în acest moment, o echipă imposibil de învins în întrecerea internă, și nici de această dată jocul nu a făcut excepție de la scenariul anticipat. Prima repriză a oferit un aparent echilibru, Buzăul a început bine, cu o primă reușită a lui Yousefinezhad, Dinamo marcând primul gol abia după șapte minute de la start. Dar și când s-a pornit, mașinăria campioanei nu a mai dat rateuri! Fostul nostru ,,lup” Asoltanei, Gavriloaia și Hanțaru au condus atacurile la poarta lui Babasafari, iar ,,alb-roșii” s-au dus la cinci goluri, 11-6 (min. 23). Buzoienii au revenit pe finalul primei reprize, pe care au încheiat-o cu un minus de trei goluri, 10-13. Băieții lui Pero Milosevic s-au ținut tari pe poziții și în primele zece minute ale părții secunde, după care echilibrul s-a rupt definitiv. Dinamo s-a distanțat chiar și la un maxim de 7 goluri spre finalul partidei (24-17, 25-18), însă buzoienii au mai reușit să „cosmetizeze” puțin eșecul, trei reușite consecutive ale lui Allahkaram Esteki din ultimele minute stabilind un rezultat oarecum rezonabil, 25-20.

Dinamo: Heidarirad, Lazăr – Hanțaru – 6 goluri, Hebo (5), Gavriloaia (3), Asoltanei (3), Bannour (2), Humet (2), Szasz (2), Mousavi (1), Botea (1), Savenco, Ghionea, Negru. Antrenor: Constantin Ștefan

HC Buzău: Babasafari, Manole, Mihai – A. Esteki – 5 goluri, Mironescu (4), Nosrati (4), Dumitrana (2), Milosevic (2), Broască (1), Bejinariu (1), Yousefinezhad (1), Renaud David, Vujadinovic, Pelidija, Scarlat, Roșca. Antrenor: Pero Milosevic.

Azi, de la 15.45: HC Buzău – CSU Suceava

Odată depășit eșecul previzibil cu Dinamo, pentru HC Buzău urmează un meci ce va fi abordat la victorie. În al doilea joc din turneul de la Cluj Napoca, în Sala ,,Babes Bolyai”, echipa buzoiană o întâlnește pe CSU Suceava, formație aflată la trei locuri și nouă puncte distanță în clasament și aflată pe loc de baraj. Pentru ,,lupi”, este și un moment ideal pentru a-și securiza situația, în cazul unei victorii. Vasluiul și Bacăul au meciuri imposibile și nu se pot apropia și mai mult, iar CSM Focșani are pauză și poate fi depășită pentru revenirea între primele opt. Partida dintre HC Buzău și CSU Suceava se dispută de la ora 15.45 și poate fi urmărită pe platforma de livestreaming a Federației Române de Handbal, https://tv.frh.ro.