Din nou soare pe strada Metalului!

Patru etape a trebuit să aştepte Metalul prima victorie din play-off, o serie absolut neagră, fără puncte şi fără gol marcat. Dar odată şi cu îmbunătăţirea situaţiei din lot, gheaţa a fost spartă, iar băieţii lui Vali Stan s-au putut bucura de primul succes din partea a doua a campionatului.

Pe sintetic, împotriva Aerostar Bacău, buzoienii aveau de luat şi o revanşă după K.O.-ul suferit cu trei etape în urmă, în Moldova (0-6), iar golul rapid al lui Zamfirescu (13) a anticipat o zi cu final fericit. Dar nu şi lipsită de emoţii! Oaspeţii au egalat în minutul 65, dar în zece minute Stoica a marcat spectaculos şi a readus Metalul în joc. Apoi, dintre multele ocazii avute în acest joc, buzoienii au mai concretizat una, în final, cea a lui Costin Petre (86), iar victoria readuce Metalul pe podiumul play-off-ului Seriei a 2-a, de altfel şi poziţia de pe care a început acest mini-campionat.

Pentru echipa buzoiană urmează o serie de trei partide la rând în deplasare, prima, mâine, în etapă intermediară, la Galaţi, cu Oţelul.

Într-un alt meci, din play-out, CSM Rm. Sărat a pierdut pe teren propriu, 0-1, în faţa ultimei clasate, Sportul Chiscani.

METALUL: Şerban – Şt. Păun, Ghinga, Şt. Nedelcu, Spătaru – Stoica, Manea, Zamfirescu, C. Petre – A.Pavel, Marcu. Rezerve: Popescu –  Sandu, Stănică, Iacob, Moldovan, Atomei, E. Păun, Benga, D. Stan. Antrenor: Vali Stan.