Cum vede Mihalcea remiza de pe Bega: „Un punct câştigat”

Politehnica Timişoara – Gloria Buzău 1-1 (1-0)

Gloria nu a reuşit decât o remiză duminică, la Timişoara, pe terenul penultimei clasate, Politehnica, şi a ratat şansa de a reveni pe locurile de play-off după primele zece etape ale sezonului regulat.

Cu patru nume noi în formula de start faţă de meciul cu CSC Şelimbăr, Gloria a suferit din nou şi s-a văzut condusă cu 1-0 după reuşita lui Patrick Popescu din minutul 31, de altfel şi scorul pauzei. Intrat pe teren în locul lui Cârstocea, accidentat, moldoveanul Alexandru Boiciuc a restabilit egalitatea la zece minute de la reluarea jocului. Un 1-1 care s-a păstrat până la final, punctul de pe Bega menţinându-i în continuare pe buzoieni pe locul 7, acum însă la egalitate de puncte, 17, cu Csikszereda, posesoarea unui golaveraj mai bun.

La final, antrenorul Adrian Mihalcea, care şi-a mai îndulcit discursul la adresa elevilor săi, a fost de părere că punctul de pe Bega a fost unul câştigat, care va conta în economia campionatului: „Îl consider un punct câştigat şi, în economia acestui campionat, veţi vedea că punctele acestea adunate câte unul, câteodată, vor conta. Am avut o primă repriză mai slabă, nu am avut claritatea necesară. Nu am avut decât o ocazie mare pe final. Ei au avut câteva ocazii bune şi puteau şi să se deprindă. A doua repriză, dominată de noi în totalitate. Am şi avut, pe lângă gol, cred că trei-patru ocazii destul de mari. Până la urmă, sunt şi meciuri de genul acesta. Trebuie să învăţăm, trebuie să reacţionăm mult mai repede şi mă refer în prima repriză. Nu trebuie să aşteptăm repriza a doua, şi vom câştiga. Rămân de părere că Timişoara, în momentul de faţă, arată bine, organizaţi, suferă la capitolul pregătire fizică, prospeţime, asta poate s-a şi simţit în a doua repriză. Multe echipe vor pierde puncte cu ei”.

Pentru Gloria urmează două meciuri la rând pe stadionul din Crâng: mâine, de la 15.30, cu FC Botoşani, în grupele Cupei României şi lunea viitoare, de la ora 16.00, cu Progresul Spartac, în următoarea etapă de campionat, a 11-a.

• POLI TIMIŞOARA: Murariu (46 Isvoranu) – D. Radu, Bocşan (71 Germinio), Tsvetkov, Taub – Silviu Pană, Pureca (77 D. Olariu) – Bîrnoi, R. Milea (58 D. Benzar), Oanea (58 Ignea) – P. Popescu. Antrenor: Octavian Benga
  • GLORIA: Stoian – Oteliţă, Vîrtej, A. Lopez, Uţiu (46 Sălceanu) – Trebotic, Cârstocea (49 Boiciuc), Al. Munteanu, R. Matiş (46 Cr. Ciobanu) – A. Manea (46 Honciu), Val. Alexandru (83 Marku). Antrenor: Adrian Mihalcea
  • Au marcat: P. Popescu 31 – Boiciuc 55
  • Arbitru: Marius Chiţu (Tîrgovişte)