Asalt susţinut, redută cucerită!

HC Buzău – Steaua Bucureşti 23-22 (13-11)

Prima victorie din istoria confruntărilor oficiale cu Steaua pentru HC Buzău, în meciul de joi seară, de la Sala Sporturilor, disputat în deschiderea etapei a 5-a din Liga Naţională!

Ca de obicei, o partidă încinsă, dar spectaculoasă, cu buzoienii având controlul total în primele 30 de minute, când au condus în permanenţă şi au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, 13-11. Steaua a întors însă rezultatul după pauză, iar în minutul 38 trecuse la conducere, 16-15. Era, însă, ziua Buzăului! „Lupii” au reluat asaltul, iar reuşita lui Dumitrana i-a readus în avantaj, 20-19 (min. 47). Muntenegreanul Glendza şi portughezul Barros au luat, în final, meciul pe cont propriu, şi-au împărţit golurile, iar HC Buzău a reuşit o victorie mare, 23-22!