2-0, scor periculos și-n tenis

România, cu doi buzoieni în echipă,  pierde incredibil  în fața Angliei

România, din postură de mare favorită, a pierdut incredibil, în fața Angliei, în primul meci al grupelor, la Campionatul European pe Echipe, de la Malmo. Cu buzoienii Ovidiu și Eduard Ionescu în echipă, tricolorii au preluat conducerea, Ovidiu impunându-se după un meci destul de disputat, 3 la 1 (13-11, 8-11, 11-8, 12-10) în fața lui Paul Drinkhall. România a avut 2 la 0, părând că numai prezența la masă este suficientă pentru a surclasa perfidul Albion. Edi Ionescu a trecut tot cu 3 la 1 (11-8, 8-11, 11-5, 11-6) de Liam Pitchford, după un meci la discreția tânărului născut la Buzău.

Meciul a căpătat intrigă odată cu confruntarea Iulian Chiriță vs. Tom Jarvis. Românul a pierdut greu primul set (11-13), câștigându-l pe al doilea într-o manieră cât se poate de clară (11-2). Ceva s-a rupt apoi, britanicul impunându-se în celelalte două (7-11, 4-11).

Anglia ne-a egalat, deși la masă intrase căpitanul echipei, Ovidiu Ionescu. Veteranul a pierdut primul set, le-a câștigat pe următoarele două, însă a cedat în cele din urmă (9-11, 11-9, 11-4, 13-15, 8-11).

După mai bine de două ore de joc, presiunea s-a mutat pe umerii lui Eduard, pentru meciul decisiv. Miza și-a pus amprenta pe jocul buzoianului, acesta pierzând 0 la 3 (7-11, 9-11, 11-13) în favoarea unui adversar mai slab cotat, la prima vedere.

Din păcate, după o sesiune care a durat mai bine de trei ore, România a confirmat dictonul preluat din fotbal, acela că 2-0 este cel mai periculos scor. Relaxarea, poate desconsiderarea adversarului și, în mod cert, oboseala au transformat un meci lejer la prima vedere, într-un adevărat coșmar care sperăm să nu-și pună amprenta pe evoluțiile ulterioare ale sportivilor noștri.

Pentru naționala României, urmează încă un meci în grupă, cel cu Norvegia.