VIDEO / HC Buzău, victorie acasă

HC Buzău 2012 a întâlnit sâmbătă, la Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, pe CSU Suceava. Meciul din etapa a 13-a din Liga Națională a venit după două înfrângeri la rând ale buzoienilor.

Prima repriză a fost echilibrată, iar la pauză Suceava conducea la limită, 11-10. Finalul a fost însă spectaculos: HC Buzău s-a desprins la 17-13, dar oaspeții au întors rezultatul; au condus cu 19-18 și cu 20-19, apoi buzoienii au preluat conducerea, cu 23-21! Sucevenii au reușit să egaleze, 23-23, buzoienii au ratat un 7 m, dar l-au transformat pe al doilea și au câștigat cu 24-23.

HC BUZĂU: Manole, Tcaciuc, Crăciunescu (portari), Dumitrana, Broască, Mane, Stroe, Mironescu, Juskenas, Meduric, Bejinariu, Glendza, Mitrovic, Păunescu, Barros, Anton. Antrenori: Gabriel Armanu și Bogdan Constantin.

HC Buzău are acum 16 puncte, ocupă locul 9 în clasament și în etapa următoare va juca la București, cu Dinamo.