Victorie, dar ratări cât pentru zece meciuri

SCM Gloria Buzău – Daco-Getica București 2-0 (1-0)

După o „secetă” de două etape, Gloria a simțit din nou gustul victoriei! Un adversar în suferință, Daco-Getica București, a fost victima perfectă pentru fotbaliștii buzoieni, pentru a-și recăpăta încrederea în forțele proprii și pentru a anunța că rămân în continuare în lupta pentru primele locuri, chiar și fără drept de promovare.

Cu noutăți în unsprezecele de start, Gloria a început în forță partida, dar Valentin Alexandru, în două rânduri și Huiban nu au găsit drumul spre poartă. Titularizat inspirat de Ilie Stan, fundașul stânga Nedelea  a obținut un penalty pe care Valentin Alexandru l-a transformat pentru 1-0 în minutul 22. Tucaliuc, Luptak și din nou Alexandru au avut ocazia să modifice din nou tabela până la pauză, dar reușita de la punctul cu var avea să fie singura din primele 45 de minute. Gloria a ieșit de la vestiare cu aceeași determinare și, după doar 5 minute, Valentin Alexandru a reușit “dubla”, reluând simplu, din apro­piere, în poarta adversă.

Din păcate, scenariul din prima repriză s-a repetat și, rând pe rând, Ghinga, Tucaliuc, Luptak, Chipirliu, Val. Munteanu și Val. Alexandru îl iartă pe portarul oaspeților, Began, care fie a avut noroc, fie a intervenit salutar la execuțiile buzoienilor. Este adevărat, câteva ocazii am putut trece și în contul oaspeților, cu R. Stănescu și Val. Mihai în prim plan. S-a terminat 2-0, iar Gloria a urcat pe poziția secundă în clasament, poziție de pe care așteaptă derbyul de sâmbătă, din Regie, împotriva Rapidului.

Gloria: Stoian – Catană, Ioniță, Ghinga, Nedelea – Luptak, Balgiu (70 Enescu), Tucaliuc – Pîrcălabu (46 V. Munteanu), V. Alexandru, Huiban (46 Chipirliu). Antrenor: Ilie Stan