Gloria leagă victoriile la handbal

Rapid București – SCM Gloria Buzău 27-31 (14-13)

Punctaj maxim pentru handbalistele Gloriei în săptămâna ce a trecut, după a doua victorie la rând în patru zile. După ce a pus la respect Craiova, la Sala Sporturilor, elevele lui Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie au evoluat sâm­bătă pe terenul ultimei clasate, Rapid București. Nu a fost atât de simplu pe cum părea la prima vedere.

Cu momente tensionate și cu acuze privind maniera părtinitoare de arbitraj din partea gazdelor, meciul s-a disputat sub semnul echilibrului în prima repriză, pe care rapidistele au și încheiat-o în avantaj, 14-13. Gloria, echipa mai experimentată și mai valoroasă, și-a pus în evidență atuurile, reglajele s-au făcut din mers, iar Rapidul a cedat complet. Buzoiencele s-au desprins minut cu minut pe tabelă, 6 goluri avantaj având în minutul 57, 30-24! Victoria nu mai putea fi ratată, Rapidul s-a agățat cu disperare de fiecare fază, însă până la final n-a reușit decât să mai “îndulcească” proporțiile scorului: 27-31!

Cu 9 puncte, Gloria împarte locurile 3-4 cu CSM București și va evolua în urmă­toarea etapă sâmbătă, de la ora 18,00, la Sala Sporturilor, cu Gloria Bistrița.

Marcatoare SCM Gloria: Maria Gavrilă – 8 goluri, Ana Maria Popa-Iuganu – 8 goluri, Alina Ilie – 6 goluri, Ana Maria Simion – 4 goluri, Alexandra Subțirică – 3 goluri, Andreea Rotaru – 2 goluri