Victorie complicată pe tărâmul perfectului simplu

Gloria pleacă cu trei puncte de la Slatina

Gloria e pe podium, după ce obține prima victorie din octombrie, 2 la 1 în deplasare, cu CSM Slatina.

Buzoienii au deschis scorul după jumătate de oră de la startul partidei, prin Andreas Mihaiu. Fostul dinamovist a șutat „din prima”, de la 25 de metri, o minge respinsă de apărarea gazdelor. Execuția sa l-a lăsat fără reacție pe portarul Dincă.

Imediat după pauză, Gloria și-a consolidat avantajul prin Chică-Roșă. Botoșăneanul și-a etalat încă o dată calitățile de bomber, reluând din voleu, la colțul scurt, o centrare a lui Tănasă.

Slătinenii au revenit în meci după golul lui Mitran, din minutul 55. Tânărul internațional de tineret a șutat de la 16 metri surpinzându-l pe Greab.

Gazdele puteau egala cinci minute mai târziu, din penalty. Greab a parat, din fericire, execuția căpitanului Doman păstrând avantajul Gloriei.

Până la final, oaspeții au mai avut o ocazia mare, nefructificată însă. Slătinenii puteau egala, la rându-le, în minutul 72, prin Ciocâlteu. La final, un 2-1 cât se poate de important, iar cu 18 puncte Buzăul e pe 3, la egalitate cu Slobozia și la două lungimi de Șelimbăr. Cele două se vor întâlni duminică, în derby-ul rundei cu numărul 9.