Un nou amical, o nouă victorie

După sincopa din Crâng cu Unirea Slobozia (0-2), Gloria n-a mai lăsat să-i scape nimic în meciurile amicale şi a început cantonamentul de la Poiana Braşov cu două victorii. Dacă în primul test al stagiului de pregătire montan echipa buzoiană a trecut la scor, 4-0, de nou-promovata Oţelul Galaţi, următoarea adversară a fost cea care i-a produs cea mai mare deziluzie în finalul sezonului trecut.

Gloria a întâlnit-o pe Concordia Chiajna, formaţie care învingea în Crâng în ultima etapă a sezonului regulat şi îi scoatea pe buzoieni din play-off. Astfel că, până la jocul oficial din noua stagiune, a fost rost de o mică revanşă, Cristi Pustai şi băieţii săi învingând trupa ilfoveană după un meci spectaculos, cu multe goluri, scor 3-2.

Ariel Lopez a deschis scorul în minutul 11, dar ilfovenii au egalat până la pauză (30) în urma unui penalty transformat de fostul jucător din Crâng, Paul Paţurcă. În final, s-a marcat la foc automat! Mediop a adus-o pe Chiajna în avantaj (85), dar acelaşi Ariel Lopez (87) şi Dinko Trebotic (88), au întors rezultatul şi au adus Gloriei a doua victorie din meciurile de pregătire de la Poiana Braşov.

Cristi Pustai a început partida în formula: Boyson – Oteliţă, Lopez, Marku, Lazăr, Matiş, Cârstocea, A. Manea, Munteanu, Banyoi. Pe parcurs au mai jucat: Stoian – Pârvulescu, Vîrtej, Sălceanu, Gaitan, Trebotic, Honciu, Munteanu, Ciobanu, Popa, Blejdea, Wiktorski, Alexandru.