miercuri, 21 octombrie 2020

Surpriză și nu prea la Timișoara. Gloria, învinsă de Ripensia

O nouă dezmăgire produsă de Gloria propriilor suporteri. După primul eșec din campionat, suferit etapa trecută în Crâng, în fața Reșiței (0-1), fotbaliștii buzoieni au părăsit terenul învinși și în meciul de sâmbătă, disputat la Timișoara, împotriva Ripensiei, penultima clasată înaintea etapei.

Buzoienii au început promițător partida din Banat, cu un penalty transformat de Constantin Stoica, în minutul 5, acordat după un henț supid comis de fundașul Țieranu. Gazdele au egalat în minutul 22 după autogolul lui Marius Ioniță, care a deviat în propria poartă șutul lui Vlad Tudorache.

Imediat după pauză, Ripensia a marcat golul victoriei prin același Vlad Tudorache, 2-1 scor final.

Etapa viitoare, sâmbătă, Gloria primește în Crâng vizita Csikszeredei Miercurea Ciuc.

RIPENSIA TIMIȘOARA – GLORIA BUZĂU 2-1 (1-1)

Ripensia: Șt. Dobre – Val. Macrițchii, Țieranu, Rogac (46 Burdeț), An. Macrițchii – Coulibaly, T. Călin – Vasluian (67 Maric), M. Ene (46 Al. Popovici), Vl. Tudorache (73 Al. Neagu) – Sokovic (86 Golda). Antrenor: Cosmin Petruescu

Gloria: Horeboiu – Pîrvulescu (75 C. Petre), M. Ioniță, Ghinga, C. Toma – Iul. Roșu, Balgiu (75 Gh. Anton), C-tin. Stoica (60 Pațurcă), Cr. Ciobanu (60 Piftor), Iurcu, Huiban. Antrenor: Ilie Stan

– Au marcat: M. Ioniță (ag) 22; Vl. Tudorache 48 – C. Stoica (pen) 5

-Arbitru: Dan Dreve (Cluj Napoca)