Super-favoriți! FC Buzău, cu un pas în sferturile Cupei României

FC Buzău – Dunărea Călărași, azi, de la 15.00, la TV

Meci de ,,1” solist, astăzi, în Crâng, într-o partidă din cadrul optimilor de finală ale Cupei României. Nici că s-ar fi putut un adversar facil pentru FC Buzău pentru un loc în sferturi, colega de eșalon Dunărea Călărași.

Este chiar ultima formație pe care a condus-o Cristi Pustai înainte de venirea la Buzău și cu care actualul antrenor al grupării din Crâng a ajuns până în pragul Ligii 1, ratând barajul pentru promovare susținut cu FC ­Vo­luntari. Între timp, au apărut mari probleme la Călărași, a plecat Pustai, au plecat mulți jucători, și nu este exclusă chiar și desființarea. Oricum, sunt mari dubii că Dunărea va avea resurse să termine actuala stagiune, iar Cupa ar fi ultimul obiectiv de pe listă.

Cele două echipe au luat deja contact în acest sezon, la Călărași, unde FC Buzău a reușit să se impună fără probleme, scor 3-0. Cu toate că echipa sa pornește ca super-favorită, Pustai le cere jucătorilor săi aten­ție și motivație pentru a evita o mare surpriză. ,,Chiar dacă e fosta mea echipă, nu știu dacă mai sunt doi jucători de când eram acolo. E un joc de Cupa României, a ținut în șah Metaloglobus etapa trecută și, din ce auzeam, a și avut șanse să câștige cu Metaloglobus. E un semn că își revine. Cupa e o competiție a surprizelor și nu trebuie să fim nepregătiți, să nu fim surprinși de Dunărea Călărași și să încercăm să mergem mai departe. Dacă ne uităm la cum arată echipele, la clasament, putem să spunem că suntem favoriți, dar competiția a arătat în multe rânduri că se pot face surprize. Ne dorim să ajungem cât mai sus, pentru că o echipă de Liga a 2-a asta își dorește. Am eliminat o echipă din Liga 1, a fost un meci foarte frumos, cu lume multă, cu multă bucurie la final. Sperăm și joi să reușim să ne calificăm mai departe”, a spus Cristian Pustai înaintea jocului de astăzi.

Partida se dispută de la ora 15.00, într-o singură manșă, eliminatorie, cu prelungiri, dacă scorul va fi egal la sfârșitul timpului regulamentar și cu penalty-uri de departajare, dacă va fi cazul. Conform noului protocol sanitar, accesul spectatorilor la acest meci este interzis. Partida este însă, transmisă în direct de posturile deținătoa­re de drepturi TV, Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport.

Deja o mare surpriză, CSO Filiași; FCSB, eliminată la ,,masa verde”

Optimile de finală ale Cupei României au debutat, marți, cu o mare surpriză. Echipa din Liga a 3-a ACSO Filiași a învins la loviturile de departajare divizionara secundă FC Hermannstadt, 6-5 la ­ge­neral și a obținut cea mai mare performanță din istoria sa, calificarea în sferturile Cupei României. Sibienii au condus de două ori, însă de fiecare dată au fost egalați la Filiași, pentru ca, la loviturile de departajare, oltenii să se impună cu 4-3.

Tot marți, Chindia Târgovișțe a trecut cu 1-0 de Gaz Metan Mediaș, iar FC Argeș cu 2-1 de Dinamo și s-au calificat în sferturile de finală. FCSB a fost eliminată la ,,masa verde”, deoarece vicecampioana nu a putut alinia efectivul minim de 13 jucători pe foaia de joc, din cauza celor opt infectări cu COVID-19 și a celor opt accidentări, din lot, astfel că echipa lui Edi Iordănescu a pierdut la ,,masa verde” meciul cu FC Voluntari.

Aseară, după închiderea ediției, s-a jucat partida dintre Minaur Baia Mare și CSU Craiova, iar astăzi, în afara jocului din Crâng, mai sunt programate alte două meciuri, ultimele din optimile de finală: FC Craiova 1948 – Sepsi Sf. Gheorghe (ora 18.00) și Politehnica Timișoara – Ra­pid București (ora 21.00).