Stop victorii! Cristi Pustai: ,,Un punct care se adaugă”

FC Buzău – Viitorul Tg. Jiu 1-1 (1-1)

Viitorul Tg. Jiu a întrerupt seria incredibilă de nouă victorii consecutive, şase în campionat şi trei în Cupa Româ­niei, ale fotbaliştilor de la FC Buzău. Sâmbătă, în Crâng, în etapa a 9-a a Ligii a 2-a, buzoienii au cedat primele puncte după acest parcurs impresio­nant, terminând la egalitate, 1-1 (1-1), meciul împotriva grupă­rii gorjene.

Oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 3, când Gabriel Dodoi a reluat în plasă, din apropiere, o minge res­pinsă în faţă de Stoian. Căpitanul Cristian Ciobanu a adus egalarea pentru FC Buzău în minutul 25, în urma unui penalty. În prelungirile primei reprize, stoperul Buzăului, Daniel Vîrtej, a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

La final, antrenorul Cristian Pustai s-a declarat mulţumit de joc şi de rezultat, în condiţiile în care echipa sa a jucat o repriză în inferioritate numerică: ,,Nu pot să zic că sunt nemulţumit, e un punct care se adaugă. E bine şi pentru golaveraj. Cred că este bine că am reuşit să revenim de la 0-1. Îmi pare rău că am rămas în 10 oameni, pentru că a fost greu. O repriză a doua grea, în care am avut câteva situaţii, dar rezultatul e echitabil. Nu a fost eliminarea singurul motiv pentru care nu am câştigat. A fost şi absenţa lui Chică-Roşă, dar trebuia să îl lăsăm să se însoare. A schimbat data cu un an şi nu a mai putut să amâne. Am rămas fără atacantul nostru, care era în formă foarte bună. Plus că am mai avut alte probleme la echipă. Am avut câţiva jucători cu probleme medicale, o enterocolită care pe urmă şi-a arătat efectele în evoluţia noastră”, spus Pustai.

Şi antrenorul oaspeţilor, Eugen Trică, a fost de părere că rezultatul final a fost echitabil, cu toate că, dacă s-ar lua în calcul ocaziile ratate de echipa sa în repriza a doua, gorjenii ar fi meritat toate punctele. ,,Un joc bun, un joc cu ritm, s-au întâlnit două echipe bune, cum zicea şi «Profesorul» (n.r. Cristi Pustai) înainte de meci. Am întâlnit o echipă în formă, a avut până la meciul cu noi opt victorii consecutive, ceea ce spune multe despre ea. O echipă agresivă, care încearcă să joace fotbal, câştigă meciurile. Azi, cred că trebuia să luăm noi cele trei puncte. Păcat de repriza a doua, pentru că am avut trei-patru ocazii foarte clare şi, din păcate, nu am marcat şi s-a terminat 1-1”, declarat Eugen Trică la finalul partidei de la Buzău. Şi după acest semi-eşec, FC Buzău ocupă locul 6, ultimul de play-off, cu 17 puncte. În Liga a 2-a urmează o pauză de două săptămâni, campionatul fiind întrerupt pentru jocurile echipei naţionale. La reluare, în etapa a 10-a, sâmbătă, 16 octombrie, echipa buzoiană o va întâlni în deplasare pe Dacia Brăila.

FC Buzău: R. Stoian – R. Zamfir, Vîrtej, A. Lopez, T. Oltean – Gaitan (Ghinga), Cârstocea – Al. Munteanu, Paţurcă (C. Toma), Cr. Ciobanu (46 Wiktorski) – Ekollo (Kanda). Antrenor: Cristian Pustai

Viitorul Tg. Jiu: Eftimie (46 Geantă) – Buleică, Core, Baican, Copaci, Ţegle – Felipe Acosta, Vulpe, Al. Dulca (Gîrbiţă) – Dodoi (46 Gheban), Cip. Rus. Antrenor: Eugen Trică

– Au marcat: Cr. Ciobanu 26 (pen) – Dodoi (3)

FC Buzău îşi află azi adversara din optimile Cupei

FRF va organiza astăzi, de la ora 15.30, la Casa Fotbalului, tragerea la sorţi a meciurilor din optimile de finală ale Cupei României, evenimentul urmând a fi transmis în direct pe YouTube FRF TV şi Facebook Cupa României. Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Cupei României se  face ţinând cont tot de urne, cum s-a întâmplat şi la stabilirea meciurilor din 16-imi. Cele două urne au fost decise pe baza echipelor calificate în sezonul trecut în faza optimilor. Formaţiile calificate atunci în optimi şi prezente acum în competiţie au făcut parte din Urna A la tragerea la sorţi, iar restul au fost repartizate în Urna B. Acum, în 16-imi, dacă o echipă care a fost în Urna B a eliminat o echipă din Urna A, atunci aceasta i-a luat locul în Urna A.

Urnele pentru tragerea la sorţi a optimilor

URNA A: FCSB, Universitatea Craiova, Chindia Târgovişte, Gaz Metan Mediaş, Dinamo Bucureşti, Dunărea Călăraşi, Politehnica Timişoara, FC Argeş, ACSO Filiaşi, Minaur Baia Mare şi U Craiova 1948

URNA B: FC Voluntari, Sepsi Sf. Gheorghe, FC Hermannstadt, Rapid Bucureşti şi FC Buzău.

Jocurile din optimile de finală se dispută în perioada 26-28 octombrie, în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent.

Ilie Stan a fost demis de la FC Braşov

Doar nouă etape a rezistat Ilie Stan pe banca tehnică a celor de la FC Braşov. Antrenorul buzoian a fost demis de conducerea clubului după înfrângerea (0-2) pe care braşovenii au suferit-o, sâmbătă, pe terenul ultimei clasate, Astra Giurgiu. Stan a lăsat Braşovul pe locul 15 în Liga a 2-a, cu doar 9 puncte. ,,I-am reziliat contractul lui Ilie Stan. Am anunţat FRF, i-am trimis şi lui decizia prin e-mail, dar şi prin curierat, cu semnătură de primire, că am încheiat relaţiile contractuale. Vreau să-i mulţumesc pe această cale lui Ilie Stan pentru tot ce a făcut până acum la FC Braşov. Având în vedere că avem puţine puncte, doar 9 din 27, şi vin meciuri de foc, credem şi sperăm într-o redresare a echipei. Este nevoie de un şoc la echipă”, a anunţat, ieri, preşedintele Braşovului, Ioan Mărginean.