Stop joc la Ciuc! Pustai a pus tunurile pe arbitraj: „Meritam o remiză”

Csikszereda Miercurea Ciuc – Gloria Buzău 3-2 (2-1)

Primele semnale apăruseră cu o etapă în urmă, în Crâng, după punctul smuls in extremis Slatinei. Duminică, la Miercurea Ciuc, a fost, însă, şi mai rău pentru Gloria, căreia Csikszereda i-a provocat prima înfrângere a stagiunii şi i-a avertizat pe buzoieni că, deşi au trecut doar patru etape, lucrurile nu funcţionează deloc cum trebuie pentru o echipă care vrea în play-off şi, de acolo, în Liga 1.

Gloria a început extrem de slab jocul de la Ciuc, gazdele mai păstrând parcă din elanul cu care spulberaseră Steaua chiar în Ghencea, cu o etapă în urmă. Ciucanii i-au luat tare pe buzoieni încă din start, cu două goluri rapide, Omar El-Sawy (16) şi Petre Ivanovici (18). Reuşita lui Cristi Ciobanu, din ultimul minut al primei reprize, a readus speranţele, repede spulberate din nou imediat după pauză, când căpitanul David Kelemen a înscris pentru 3-1 (49). Tânărul Răzvan Matiş, la prima reuşită pentru trupa din Crâng (66) a redus însă iarăşi din diferenţă, iar Gloria s-a „aruncat” peste adversari, antrenorul Cristi Pustai forţând egalarea cu trei jucători ofensivi de pe bancă (Neicuţescu, Val. Alexandru, Val. Munteanu). N-a fost însă o presiune căreia Ciucul să nu-i facă faţă, mai ales că nici oaspeţii nu au fost foarte inspiraţi la finalizare, astfel că la final toate cele trei puncte au rămas în Harghita.

Supărare şi frustrare la final

Evident, la final, supărare şi frustrare printre buzoieni. Antrenorul Cristi Pustai a criticat brigada de arbitraj pentru că, din punctul său de vedere, Gloria trebuia să primească două lovituri de la 11 metri, în minutele 53 şi 58, după un presupus fault asupra lui Blejdea, dar şi după un posibil henţ comis de El Sawy. „Sunt trist, pentru că meritam o remiză. De fapt, am început meciul de la 0-2, dar am marcat un gol la finalul primei reprize. Sunt trist şi pentru că pierd pentru prima dată la Miercurea Ciuc. Organizarea gazdelor a fost excelentă, felicitări pentru victorie şi felicitări şi fanilor. Le-am spus arbitrilor că nu ne-au dat două lovituri de la 11 metri. Arbitrajul a fost slab. Cred că a fost un meci de calitate, cu goluri multe şi frumoase, un meci bun între două echipe bune, care meritau un arbitraj mai bun. Scopul echipei rămâne să ajungă în play-off, pentru că suntem abia în etapa a 4-a şi aceasta este prima noastră înfrângere. Repet, pe baza imaginii jocului, am meritat o remiză”, a spus Cristian Pustai, conform Szekely Sport.

După patru etape, Gloria este pe locul 6, ultimul de play-off, cu 7 puncte, şi va disputa următorul joc luni, 5 septembrie, în Crâng, împotriva nou promovatei CSC Dumbrăviţa.

CSIKSZEREDA: Gyenge – M. Kovacs (73 Bărăbaş), Kelemen, Apro – Ivanovici (84 Schieb), L. Kovacs, Panos (67 Csuros), Gal-Andrezly (84 R. Takacs) – Jebari, El-Sawy – Jelena (73 Klemen). Antrenor: Francisc Dican.

GLORIA: R. Stoian – Pîrvulescu, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Trebotic (46 Gaitan, 82 Val. Munteanu), A. Lopez – Al. Munteanu (46 Matiş), Honciu, Blejdea (66 Neicuţescu) – Cr. Ciobanu (66 Val. Alexandru). Antrenor: Cristian Pustai

AU MARCAT: El Sawy 16, Ivanovici 18, Kelemen 49 – Cr. Ciobanu 45, Matiş 66; ARBITRU: Florin Mazilu (Satu Mare).