Spectacol şi dramatism, dar punctele au rămas în Giuleşti

Rapid Bucureşti – Gloria Buzău 34-33 (20-17)

Prima deplasare în noul campionat a însemnat şi primul eşec pentru handbalistele Gloriei. Sâmbătă, în Sala Giuleşti, în etapa a 2-a a Ligii Naţionale, echipa buzoiană a întâlnit-o pe Rapid Bucureşti, poate într-una dintre cele mai bune versiuni după mutările făcute în lot, care au transformat-o, în opinia bookmaker-ilor, în a doua favorită la titlu în acest sezon. Gloria a condus doar în startul meciului şi asta doar pentru că a reuşit primul gol al partidei. Cu o Eliza Buceschi excelentă – 10 goluri pe parcursul partidei!-, Rapidul a produs o primă repriză în care fetele lui Aurelian Roşca, dintre care doar Andreea Rotaru a fost realmente în joc, îşi pierduseră parcă orice reper. Rapid s-a dus şi la şase goluri avantaj, 16-10 şi 18-12, încheind prima repriză cu 20-17 pe tabelă. Gloria a încercat revenirea după pauză, iar toată partea a doua a fost o continuă cursă de urmărire. Buzoiencele s-au apropiat cel mai mult la un gol, finalul a fost extrem de tensionat, Mădălina Zamfirescu fiind  descalificată, dar cele trei puncte au rămas în Giuleşti, 34-33 scor final. După disputarea etapei a 2-a, Liga Naţională ia o pauză de două săptă­mâni, urmând să revină cu runda a treia pe 25 septembrie, când Gloria va disputa un alt meci de foc, la Sala Sporturilor, cu SCM Rm. Vâlcea.

Rapid: Foggea, Ciucă – Buceschi – 10 goluri, M. Ilie (5), Tîrcă (4), Badea (4), Fernandez (3), Carlos (3), Dragomir (2), Hernandez (2), Constantinescu (1), Lefter. Antrenor: Carlos Viver.

Gloria: Batinovic, Nenezic – Rotaru – 8 goluri, Czeczi (7), Harabagiu (5), A. Ilie (5), Zamfirescu (3), Vasileuskaya (2), Moroianu (2), Stoleru (1), Subţirică, Simion, Munteanu, Petrovic. Antrenor: Aurelian Roşca.