Duş rece pe Litoral

Dobrogea Sud Constanţa – HC Buzău 31-24 (17-11)

Înfrângere drastică suferită de HC Buzău duminică, în epilogul etapei a 2-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Având şi ghi­nionul să întâlnească o echipă gazdă, Dobrogea Sud Constanţa, în formă excelentă în acest start de sezon – câştigătoare a Supercupei României în faţa lui Dinamo şi calificată en-fanfare în turul 2 al EHF European League în dauna maghiarilor de la Csurgoi, handbaliştii buzoieni nu au putut ţine pasul. Buzăul a fost în joc până prin minutul 22, când a şi condus sau a stat aproape de adversari, după care echilibrul s-a rupt complet şi, după 17-11 la pauză, Constanţa s-a impus în final cu un categoric 31-24. De remarcat începutul bun de partidă al internaţionalului muntenegrean Aleksandar Glendza, cu cinci din cele şase reuşite totale în prima repriză, în faţa unei apărări ce s-a dovedit fără fisură şi a unui portar, Daniel Vasile, în zi de graţie. După două etape, HC Buzău ocupă locul 7 şi va juca etapa viitoare, duminică, la Sala Sporturilor, cu CSM Focşani.

Constanţa: Vasile, Preda – Andrei – 8 goluri, Nistor (5), Chikovani (4), Buvinic (4), Ilie (3), Caba (2), Susanu (2), Raso (1), Nikolic (1), Stănescu (1), Vegar, Stankovic, Komogorov, Loghin. Antrenor: Djordje Cirkovic

HC Buzău: Manole, Crăciu­­­nescu, Babasafari – Esteki – 6 goluri, Glendza (6), Dumitrana (4), Broască (2), Nosrati (2), Milosevic (2), Barros (1), Bălan (1), Mironescu, Pelidija, Baican, Bejinariu, Popa. Antrenor: Pero Milosevic